USA JO Cup: How To Watch, Time & Live Stream Info

null

Since the inaugural year in 2015, the JO Cup has grown to include three age groups and has crowned eight champions in its four years. This tournament is team-based and is led by a committee of travel ball coaches whose main focus is to give teams the opportunity to play in an elite tournament and rely on their feedback to produce a competitive atmosphere for all those involved.

This tournament, which is streaming LIVE on FloSoftball from July 21-26, also serves as an opportunity for evaluation by the USA Softball coaching staff and the Women's National Team Selection Committee (WNTSC).

"What a great opportunity to have some of the best teams coming together to play in a tournament that has prestige," USA women's national team head coach Ken Eriksen said. "We will find out who the most competitive programs in the country are now! The entire USA Softball coaching staff will be present also to evaluate these players for our future national teams."


How to Watch

On TV: Now Available on Roku & Apple TV 4

On The Go: Download the iOS app.

STREAMING: Yearly PRO access is to ALL FloSports sites. SIGN UP HERE.


Schedule

Sunday, July 21 (All Times ET)

TimeFieldMatchup

Division
8:30 AMRed Field 9SC Elite PagevsOrion Hunter Murphy14U
8:30 AMRed Field 10STL Chaos MazzolavsFL Impact Feldman14U
8:30 AMRed Field 11MI Finesse BresslervsLA Blazers Leiva14U
8:30 AMRed Field 12PA Strikers GarbervsClearwater Bullets Wilkes14U
8:30 AMGreen Field 3Gold Coast Hurricanes HammondsvsTeam NC Crowe16U
8:30 AMGreen Field 1MI Finesse BlevinsvsOK Athletics Coleman18U
8:30 AMGreen Field 2Louisville Lady Sluggers SwiderskivsCentex Buzz Holdbrook18U
8:30 AMGreen Field 4GA Power TunonvsIllusions Premier Cain18U






10:30 AMRed Field 9SC Elite PagevsKC Zephrys Brumley14U
10:30 AMRed Field 10STL Chaos MazzolavsOH Hawks Lenos14U
10:30 AMRed Field 11MI Finesse BresslervsFury Platinum Polk14U
10:30 AMRed Field 12PA Strikers GarbervsTX Sudden Impact Hale14U
10:30 AMGreen Field 3Turnin2 PezzonivsOK Bombers Aud16U
10:30 AMGreen Field 1MI Finesse BlevinsvsConklin Raiders Bates18U
10:30 AMGreen Field 2Louisville Lady Sluggers SwiderskivsTurnin2 Munson18U
10:30 AMGreen Field 4GA Power TunonvsSanta Fe Inferno Lovett18U






12:30 PMRed Field 9Orion Hunter MurphyvsGA Hotshots Henson14U
12:30 PMRed Field 10FL Impact FeldmanvsBandits NC Simpson14U
12:30 PMRed Field 11LA Blazers LeivavsVision FP Gurley14U
12:30 PMRed Field 12Clearwater Bullets WilkesvsPospex Church14U
12:30 PMGreen Field 1OK Athletics ColemanvsVision FP Poole16U
12:30 PMGreen Field 2Centex Buzz HoldbrookvsProspex Gold Adams18U
12:30 PMGreen Field 3Glory Adkins AllenvsIN Fussion Gibson18U
12:30 PMGreen Field 4Illusions Premier CainvsKC Zephrys Corona18U






3:00 PMRed Field 9KC Zephrys BrumleyvsGA Hotshots Henson14U
3:00 PMRed Field 10OH Hawks LenosvsBandits NC Simpson14U
3:00 PMRed Field 11Fury Platinum PolkvsVision FP Gurley14U
3:00 PMRed Field 12TX Sudden Impact HalevsPospex Church14U
3:00 PMBlue Field 7OH Outlaws HoffnervsVA Unity Norton16U
3:00 PMBlue Field 8Prospex AdamsvsWilliamsburg Starz Bunn16U
3:00 PMGreen Field 1Conklin Raiders BatesvsVision FP Poole18U
3:00 PMGreen Field 2Turnin2 MunsonvsProspex Gold Adams18U
3:00 PMGreen Field 3Gold Coast Hurricanes CoopervsIN Fusion Gibson18U
3:00 PMGreen Field 4Santa Fe Inferno LovettvsKC Zephrys Corona18U
3:00 PMBlue Field 5Firecrackers ValdezvsScrapyard May18U
3:00 PMBlue Field 6ATL Vipers JilesvsBandits NC Simpson18U






5:00 PMRed Field 9TX Flory AR CookvsCarolina Elite NC Herring14U
5:00 PMRed Field 10Central Mass Voodoo AsadoorianvsLady Lightning Petty14U
5:00 PMRed Field 11Fury Platinum BrownvsGlory Atkins Gorsuch14U
5:00 PMRed Field 12IN Fusion UnruhvsATL Vipers Palazzo14U
5:00 PMGreen Field 1ATL Vipers TrowellvsVision FP Derryberry16U
5:00 PMGreen Field 2Tampa Mustangs Soto SuarezvsHanover Hornets Radcliffe16U
5:00 PMGreen Field 4Glory Adkins BerkiservsSC Elite Fusetti16U
5:00 PMBlue Field 5ATL Vipers BillingsvsGlory Adkins Fultz16U
5:00 PMBlue Field 6TX Glory AshleyvsScrapyard Norris16U
5:00 PMBlue Field 7Lady Gators JacksonvsVA Unity Norton16U
5:00 PMBlue Field 8IN Dreams BassettvsWilliamsburg Starz Bunn16U
5:00 PMGreen Field 3Glory Adkins AllenvsIN Fusion Gibson18U
5:00 PMChampionship FieldRock Gold Waye
USA U1918U






7:00 PMRed Field 9STL Chaos SilvervsEC Bullets Backes14U
7:00 PMRed Field 10Santa Fe Inferno ManettavsGold Coast Hurricanes Villela14U
7:00 PMRed Field 11Hotshots Platinum CartervsGlory Atkins Gorsuch14U
7:00 PMGreen Field 1STL Choas MohanvsTN Mojo Cherry16U
7:00 PMGreen Field 2LA Blazers WhittingtonvsOH Outlaws Lucas16U
7:00 PMGreen Field 4MI Finesse-Dreher/LeskovsOK Impact Moralez16U
7:00 PMBlue Field 5MI Finesse-Dreher/KunkelvsTeam PA Larcinese16U
7:00 PMBlue Field 6STL Chaos BeattyvsPA Chaos Harvey16U
7:00 PMBlue Field 7IN Shockwaves PerryvsOH Outlaws Hoffner16U
7:00 PMBlue Field 8Cincy Doom GregoryvsEC Bullets Sensing16U

Monday, July 22 (All Times ET)

TimeFieldMatchup

Division
8:30 AMRed Field 9SC Elite Page
GA Hotshot Henson14U
8:30 AMRed Field 10STL Chaos Mazzola
Bandits NC Simpson14U
8:30 AMRed Field 11MI Finesse Bressler
Vision FP Gurley14U
8:30 AMGreen Field 1SC Elite Genovese
Rock Gold Waye18U
8:30 AMGreen Field 2MI Finesse Blevins
FP Poole18U
8:30 AMGreen Field 3Louisville Lady Sluggers Swiderski
Prospex Gold Adams18U
8:30 AMGreen Field 4Centex Buzz Holdbrook
Turnin2 Munson18U
8:30 AMBlue Field 5GA Power Tunon
KC Zephrys Corona18U
8:30 AMBlue Field 6Ohio Hawks Lenos
Scrapyard May18U
8:30 AMBlue Field 7LA Blazers Spencer
Easton Elite Speed Monsour18U
8:30 AMBlue Field 8Bandits NC Goodwin
Gametime Williams18U






10:30 AMRed Field 9Orion Hunter Hurphy
KC Zephrys Brumley14U
10:30 AMRed Field 10STL Chaos Mazzola
OH Hawks Lenos14U
10:30 AMRed Field 11LA Blazers Leiva
Fury Platinum Polk14U
10:30 AMRed Field 12PA Strikers Garber
Prospex Church14U
10:30 AMBlue Field 8Prospex Adams
IN Dreams Bassett16U
10:30 AMGreen Field 1SC Elite Genovese
TN Fury Weekly18U
10:30 AMGreen Field 2OK Athletics Coleman
Conklin Raiders Bates18U
10:30 AMGreen Field 3Glory Adkins Allen
Gold Coast Hurricanes18U
10:30 AMGreen Field 4IN Fusion Gibson
VA Unity Johnson18U
10:30 AMBlue Field 5Illusions Premier Cain
Santa Fe Inferno Lovett18U
10:30 AMBlue Field 6FL Impact Watson
ATL Vipers Jiles18U
10:30 AMBlue Field 7Lady Gators Jackson
Firecrackers Valdez18U






12:30 PMRed Field 9TX Glory AR Cook
STL Chaos Silver14U
12:30 PMRed Field 10Central Mass Voodoo Asadoorian
Santa Fe Inferno Manetta14U
12:30 PMRed Field 11IN Fusion Unruh
Hotshot Platinum Carter14U
12:30 PMRed Field 12Fury Platinum Brown
ATL Vipers Palazzo14U
12:30 PMBlue Field 5ATL Vipers Billings
MI Finesse-Dreher/Kunkel16U
12:30 PMBlue Field 6TX Glory Ashley
STL Chaos Beatty16U
12:30 PMBlue Field 7ATL Vipers Trowell
STL Chaos Mohan16U
12:30 PMBlue Field 8EC Bullets Sensing
IN Dreams Bassett16U
12:30 PMGreen Field 1Rock Gold Waye
TN Fury Weekly18U






3:00 PMRed Field 9TX Glory AR Cook
EC Bullets Backes14U
3:00 PMRed Field 10Central Mass Voodoo Asadoorian
Gold Coast Hurricanes Villela14U
3:00 PMRed Field 11IN Fusion Unruh
Glory Adkins Gorsuch14U
3:00 PMRed Field 12Clearwater Bullets Wilkes
TX Sudden Impact Hale14U
3:00 PMGreen Field 1Lady Gators Jackson
IN Shockwave Perry16U
3:00 PMGreen Field 2Tampa Mustangs Soto Suarez
OH Outlaws Lucas16U
3:00 PMGreen Field 3Gold Coast Hurricanes Hammonds
OK Bombers Aud16U
3:00 PMGreen Field 4Glory Adkins Beerkiser
OK Impact Moralez16U
3:00 PMBlue Field 5ATL Vipers Billings
MI Finesse-Dreher/Kunkel16U
3:00 PMBlue Field 6Scrapyard Norris
STL Chaos Beatty16U
3:00 PMBlue Field 7ATL Vipers Trowell
TN Mojo Cherry16U
3:00 PMBlue Field 8Cincy Doom Gregory
Prospex Adams16U






5:00 PMRed Field 9STL Chaos Silver
Carolina Elite NC Herring14U
5:00 PMRed Field 10Santa Fe Inferno Manetta
Lady Lightning Petty14U
5:00 PMRed Field 11ATL Vipers Palazzo
Glory Adkins Gorsuch14U
5:00 PMRed Field 12Hotshot Platinum Carter
Fury Platinum Brown14U
5:00 PMGreen Field 1Lady Gators Jackson
OH Outlaws Hoffner16U
5:00 PMGreen Field 2LA Blazers Wittington
Hanover Hornets Radcliffe16U
5:00 PMGreen Field 3Turnin2 Pezzoni
Team NC Crowe16U
5:00 PMGreen Field 4MI Finesse-Dreher/Lesko
SC Elite Fusetti16U
5:00 PMBlue Field 5Team PA Lacinese
Glory Adkins Fultz16U
5:00 PMBlue Field 6TX Glory Ashley
PA Chaos Harvey16U
5:00 PMBlue Field 7STL Chaos Mohan
Vision FP Derryberry16U
5:00 PMBlue Field 8EC Bullets Sensing
Williamsburg Starz Bunn16U
5:00 PMChampionship FieldSTL Chaos Beatty
USA U1918U






7:00 PMRed Field 9EC Bullets Backes
Carolina Elite NC Herring14U
7:00 PMRed Field 10Gold Coast Hurricanes
Lady Lightning Petty14U
7:00 PMGreen Field 1IN Shockwave Perry
VA Unity Norton16U
7:00 PMGreen Field 2OH Outlaws Lucas
Hanover Hornets Radcliffe16U
7:00 PMGreen Field 3OK Bombers Aud
Team NC Crowe16U
7:00 PMGreen Field 4OK Impact Moralez
SC Elite Fusetti16U
7:00 PMBlue Field 5MI Finesse-Dreher/Kunkel
Glory Adkins Fultz16U
7:00 PMBlue Field 6Scrapyard Norris
PA Chaos Harvey16U
7:00 PMBlue Field 7TN Mojo Cherry
Vision FP Derryberry16U
7:00 PMBlue Field 8Cincy Doom Gregory
Williamsburg Starz Bunn16U

Tuesday, July 23 (All Times ET)

Bracket Play TBD

Wednesday, July 24 (All Times ET)

Bracket Play TBD

Thursday, July 25 (All Times ET)

Bracket Play TBD

Friday, July 26 (All Times ET)

Bracket Play TBD


Join The Conversation On Social

Follow us on Twitter @FloSoftball

Follow us on Instagram @FloSoftball

Like us on Facebook

2020 PGF Early Summer Showcase: How To Watch, Time, & Live Stream Info

June 5-7, 2020 FloSoftball will be live streaming 14U-18U teams from the PGF Early Summer Showcase in Clermont, Florida.

Celia Vargas Blog: Day Two FL Firecrackers Bordeau At PGF 99% Showcase

null

It’s Sunday morning and I can imagine many kids my age are probably sleeping in right now, but not me. I’m back at the fields with my team for day two of the showcase. 

Celia Vargas Blog: Two Wins For FL Firecrackers Bordeau At 99% Showcase

What You Get With Your PRO Subscription

6:30 AM I woke up this morning. I had more energy than ever knowing that I’m about to go do the thing I love most. 

Division I Recruiting Dead Period Extended Through July 31

The Division I Council Coordination Committee extended the recruiting dead period in all sports through July 31.

Fastpitch Returns With 2020 Triple Crown OKC

Oklahoma City, OK – After more than two months without the game of fastpitch, Triple Crown Sports is proud to put teams and athletes back on the diamond this weekend for the 2020 TC OKC tournament.

2020 PGF 99% Showcase: How To Watch, Time, & Live Stream Info

null

May 30-31, 2020 FloSoftball will be streaming the PGF 99% Showcase in Clermont, Florida.

Carlyn Wynn Named Minnesota Associate Head Softball Coach

Carly Wynn has been named the Gopher softball associate head coach after most recently spending 2016 through the 2020 shortened season at Arizona State University as an assistant coach, head coach Piper Ritter announced Wednesday. 

Rising Star: 2022 Oklahoma State-Commit Haidyn Sokoloski

null

Haidyn Sokoloski was nine years old when she hit her first home run, a high fly ball that just managed to clear the fence on a field designed more for baseball than softball. That was seven years ago, but she remembers the scene like it was yesterday.

Unlock this article, live events, and more with a subscription!

Get Started

Already a subscriber? Log In

Gulf Coast Fastpitch League To Launch Summer 2020

null

The Gulf Coast Fastpitch League (GCFL) is pleased to announce the most exciting structured event to take place in softball in many years. Leaders from some of the top programs in the state of Louisiana, Mississippi, and Alabama have come together to figure out a new way of presenting our sport.

2020 Triple Crown Texas 4th Of July: How To Watch, Time, & Live Stream Info

July 1-5, 2020 FloSoftball will be streaming the 4th of July Texas region with elite squads out of the Lone Star State playing at the Scrap Yard in Conroe, Texas.