Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Patrick Miller
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2021-2022
2019-2020
Team Name
Dixie State Trailblazers
HURRICANE
Hurricane
Hurricane V
Trail Blazers Wrestling Club
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/13
L
M FOR 0-0
K. Richards
Box Elder
Utah JV State
Round 4
168
02/13
W
Replay
DEC 5-1
R. Balling
Green Canyon High School
Utah JV State
Round 2
168
01/19
L
DEC 9-5
J. Wetzel
Spanish Fork
Battle for the Buckle
Round 7 (10 Team)
150
01/19
W
DEC 6-5
D. Farley
Emery
Battle for the Buckle
Round 9 (10 Team)
150
01/19
W
F 2-0 0:55
R. Ramos
Green Canyon
Battle for the Buckle
Round 1 (10 Team)
150
01/19
W
MD 12-2
D. COX
Payson
Battle for the Buckle
Round 2 (10 Team)
150
01/19
W
F 2-0 0:26
M. Horten
Bingham
Battle for the Buckle
Round 4 (10 Team)
150
01/19
W
F 4-1 1:31
G. Call
JV All-Stars
Battle for the Buckle
Round 5 (10 Team)
150
01/19
W
F 2-0 1:07
C. Eckhardt
Maple Mountain
Battle for the Buckle
Round 6 (10 Team)
150
01/19
W
F 11-0 4:21
K. Hatch
Crimson Cliff
Battle for the Buckle
Round 3 (10 Team)
150
01/18
W
F 8-0 2:00
A. Galvan
Dixie
Hurricane @ Dixie
Round 1
150
01/13
W
DEC 5-0
M. Unrein
Fruita Monument V
Rumble 2nd Chance Boys Varsity
Round 1 (6 and 4 man)
150D
01/13
L
Replay
DEC 3-2
W. DIXON
Payson V
Rockwell Rumble Boys Varsity & JV
Championship 16 & WB 3 (64 Man)
150 V
01/12
W
Replay
DEC 5-0
J. Tafoya
Volcano Vista V
Rockwell Rumble Boys Varsity & JV
2nd Wrestleback (64 Man)
150 V
01/12
L
Replay
F 9-1 5:51
R. Uhrig
Gunnison V
Rockwell Rumble Boys Varsity & JV
Champion 32 & WB 1 (64 Man)
150 V
01/05
W
F 4-0 1:22
J. Vargas
Boulder City
Iron Town Duels
Round 8 (10 Team)
157
01/05
W
TF 18-3 5:52
R. Mooney
Panguitch
Iron Town Duels
Round 3 (10 Team)
150
01/05
W
F 2-0 0:35
B. Zierow
Lincoln
Iron Town Duels
Round 7 (10 Team)
157
01/05
W
DEC 8-5
C. Barnes
Milford
Iron Town Duels
Round 2 (10 Team)
150
01/05
W
F 6-2 5:25
T. Purcell
Cedar City
Iron Town Duels
Round 4 (10 Team)
150
01/05
W
MD 11-2
M. (Foothill)
Independent
Iron Town Duels
Round 5 (10 Team)
157
01/05
W
DEC 4-2
S. Centento
Foothill
Iron Town Duels
Round 6 (10 Team)
157
01/05
W
DEC 8-7
C. Weakley
Snow Canyon
Iron Town Duels
Round 1 (10 Team)
150
12/15
W
DEC 3-0
A. Briceno
Millard
Millard @ Hurricane
Round 1
150
12/14
L
DEC 3-1
O. Peterson
Crimson Cliffs High
Crimson Cliffs High @ Hurricane
Round 1
150
12/08
W
DEC 8-1
T. Maestes
White Pine
Desert Hills Days of Thunder Duels Varsity
Round 5 (8 Team)
150
12/08
W
TF 15-0 5:40
E. Hill
Grand County
Desert Hills Days of Thunder Duels Varsity
Round 6 (8 Team)
150
12/08
W
DEC 6-5
I. Clarkson
Kanab
Desert Hills Days of Thunder Duels Varsity
Round 3 (8 Team)
150
12/08
W
F 11-1 3:14
K. Bennett
Page
Desert Hills Days of Thunder Duels Varsity
Round 7 (8 Team)
150
12/08
W
DEC 4-0
T. John
Desert Hills
Desert Hills Days of Thunder Duels Varsity
Round 1 (8 Team)
150
12/08
W
DEC 6-2
C. Atkin
Panguitch
Desert Hills Days of Thunder Duels Varsity
Round 2 (8 Team)
150
12/08
L
DEC 4-2 SV
C. Duardo
Victor Valley
Desert Hills Days of Thunder Duels Varsity
Finals (2 Team)
150
12/08
W
F 6-1 3:17
R. Carpenter
Enterprise
Desert Hills Days of Thunder Duels Varsity
Round 4 (8 Team)
150
12/07
W
DEC 9-2
S. Norton
Pine View
Hurricane @ Pine View
Round 1
157
12/02
W
DEC 4-2
J. Jensen
Cyprus
Skyhawk Showdown 2023
Placement that can go with 3rd wrestleback
157
12/02
W
DEC 4-0
d. mortensen
Summit Academy
Skyhawk Showdown 2023
Semis & 2nd WB (32 Man)
157
12/02
W
MD 15-5
N. Parker
Pleasant Grove
Skyhawk Showdown 2023
Quarters & 1st WB (32 Man)
157
12/02
L
F 1-2 1:53
K. Langston
Beaver
Skyhawk Showdown 2023
Round 3 (32 Man)
157
12/01
L
DEC 5-3
Z. Powell
Grantsville
Skyhawk Showdown 2023
Round 1 (32 Man)
157
12/01
L
MD 22-10
N. Nicoll
Canyon View
Canyon View @ Hurricane
Round 1
157
12/01
L
DEC 5-4
B. Hillyard
Desert Hills
Desert Hills @ Hurricane
Round 1
157
10/21
L
Replay
TF 17-0 4:09
B. Ploehn
Stallions Wrestling Club
Western States Preseason Championships
Placement matches
157
10/21
W
Replay
DEC 9-2
A. Williams
Champions Wrestling Club
Western States Preseason Championships
Round 3
157
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/12
W
MD 13-0
K. Reis
---
2022 UHSAA 4A Boys Division B
Placement Matches (32 Man)
144
02/12
L
DEC 4-2
C. Craney
RIDGELINE
2022 UHSAA 4A Boys Division B
Semis & 5th WB (32 Man)
144
02/11
W
F 4-0 2:52
L. Robinson
CEDAR CITY
2022 UHSAA 4A Boys Division B
4th Wrestleback (32 Man)
144
02/11
L
DEC 7-2
Z. Gunderson
---
2022 UHSAA 4A Boys Division B
Quarters & 3rd WB (32 Man)
144
01/22
L
DEC 4-3
O. Butler
Timpanogos
Enterprise High School Tournament
3rd WB
144
01/22
W
F 4-0 1:29
M. Nelson
Wayne
Enterprise High School Tournament
2nd WB
144
01/21
L
MD 12-4
G. Lord
Richfield
Enterprise High School Tournament
Round 1 Championships
144
01/07
L
DEC 10-3
M. Gayler
---
Iron Town Duels
Round 2 (8 Team)
144
01/07
W
F 2-0 1:33
K. Lee
Boulder City
Iron Town Duels
Round 6 (8 Team)
144
01/07
L
F 6-3 4:14
B. Smith
Snow Canyon
Iron Town Duels
Round 5 (8 Team)
144
01/07
W
F 17-6 4:28
K. Osburn
Panguitch
Iron Town Duels
Round 1 (3 Team)
144
01/07
W
MD 11-0
C. Duardo
Victor Valley s
Iron Town Duels
Round 7 (8 Team)
144
01/07
W
F 4-0 3:03
C. Jordan
---
Iron Town Duels
Round 2 (3 Team)
144
01/07
W
FOR 0-0
R. Barlow
Water Canyon
Iron Town Duels
Round 3 (8 Team)
144
01/07
W
DEC 11-9
G. Nelson
Summit Academy
Iron Town Duels
Round 4 (8 Team)
144
12/11
L
FOR 0-0
J. Chatwin
Union
Days of Thunder J.V.
round 4
144
12/11
W
DEC 8-4
K. Vanderlinden
Union
Days of Thunder J.V.
Round 3
144
12/11
W
F 2-0 1:29
C. Thomas
---
Days of Thunder J.V.
round 2
144
12/10
W
F 2-1 2:55
J. West
---
Days of Thunder J.V.
round 1
144
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
12/14
W
F 6-2 2:47
T. Franco
Southern Utah Elite
SNWA 2019 THE UPRISING
Placement Matches (8 Man)
96-105
12/14
W
F 4-0 1:40
M. Monroe
Cimarron Bad Boy Wrestling Clu
SNWA 2019 THE UPRISING
Cons. Semis (8 Man)
96-105
12/14
L
MD 8-0
D. Ciarciaglini
SLAM Wrestling Club
SNWA 2019 THE UPRISING
Semis & WB (8 Man)
96-105
12/14
W
MD 10-1
T. Franco
Southern Utah Elite
SNWA 2019 THE UPRISING
Quarterfinals (8 Man)
96-105
12/14
L
NC 0-0
D. Ciarciaglini
SLAM Wrestling Club
SNWA 2019 THE UPRISING
2nd Place Match (8 Man)
96-105
11/16
W
F 6-0 3:32
B. Brando
Delta
North Sevier JR High/LL Tourn
Round 2 (4 Man)
102-105
11/16
W
F 5-0 1:30
K. Christensen
---
North Sevier JR High/LL Tourn
Round 1 (4 Man)
102-105
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024