Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25-26, 1:00 PM UTC
U16 and Junior FS and GR State 2024
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25, 3:00 PM UTC
CUSAW 2024 Freestyle and Greco State Cha
May 25, 4:00 PM UTC
Mark Halvorson Memorial (2024)
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 26, TBD
U16 and Junior Greco State 2024
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Blake Allen
Results
High School Results
High School
High School
International
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Eagle talon
Gibbs
Gibbs, TN
TN
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/24
L
Replay
F 0-2 1:42
J. Haney
Upperman
TSSAA Division I and Girls State Championships
3rd/5th Place (16 Man)
A 106
02/24
L
Replay
DEC 7-2
D. Thompson
David Crockett
TSSAA Division I and Girls State Championships
Conso Semi (16 Man)
A 106
02/24
W
Replay
F 4-0 2:56
W. Carter
Greenbrier
TSSAA Division I and Girls State Championships
3rd WB (16 Man)
A 106
02/24
W
Replay
F 11-0 2:34
J. Bennett
Cornersville
TSSAA Division I and Girls State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
A 106
02/23
L
Replay
DEC 6-2
L. Myhan
Soddy Daisy
TSSAA Division I and Girls State Championships
Quarters
A 106
02/23
W
MD 15-2
A. Oswald
Station Camp
TSSAA Division I and Girls State Championships
Round 1 (16 Man)
A 106
02/17
W
F 0-0
D. Thompson
David Crockett
TSSAA Section 1 Class A
Placements
106
02/17
W
F 6-0 3:19
G. Oakley
Greeneville
TSSAA Section 1 Class A
Semis and WB 3
106
02/17
W
F 7-1 1:38
A. Solberg
Clinton High school
TSSAA Section 1 Class A
Quarterfinals and WB 1
106
02/10
W
DEC 6-2
G. Velasquez
Seymour
TSSAA Region 2 Class A
Placement (12 Man)
106
02/10
W
F 2-0 0:59
A. Solberg
Clinton High school
TSSAA Region 2 Class A
Semis & WB (12 Man)
106
02/10
W
F 9-2 1:34
D. Eskew
Scott High School
TSSAA Region 2 Class A
Quarters (12 Man)
106
01/06
L
DEC 4-2
D. Thompson
David Crockett
Bill Brimer Brawl in the Hall 2024
Champ
106
01/06
W
F 11-0 3:59
A. Smith
Tennessee High
Bill Brimer Brawl in the Hall 2024
S3 - Semis
106
01/06
W
F 2-2 3:43
H. Dye
Honaker
Bill Brimer Brawl in the Hall 2024
S1 - Qtrs
106
01/06
W
F 5-0 1:37
P. Stevens
Concord Christian
Bill Brimer Brawl in the Hall 2024
F4 - Round of 16
106
12/15
W
F 9-1 5:38
A. Ward
Cabell Midland
2023 Smoky Mountain BOYS HS Duals
Round 2 (8 Team)
106
12/15
W
F 8-0 4:57
G. James
Franklin 2
2023 Smoky Mountain BOYS HS Duals
Round 3 (8 Team)
113
12/15
W
MD 12-3
C. Matney
Johnson Central
2023 Smoky Mountain BOYS HS Duals
Round 1 (8 Team)
106
12/15
L
DEC 4-0
A. Castenado
Cass
2023 Smoky Mountain BOYS HS Duals
Round 4 (8 Team)
113
12/15
L
F 13-4 5:23
E. Perez
Palmetto Ridge
2023 Smoky Mountain BOYS HS Duals
Finals (2 Team)
113
12/15
L
DEC 6-3
T. Melvin
McLean
2023 Smoky Mountain BOYS HS Duals
Round 7 (8 Team)
113
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
05/27
L
MD 11-2
B. Rutkoff
AL
2023 USA Wrestling Southeast Regional - FK
Placements
106-113
05/27
L
F 0-0
S. Aponte
NC
2023 USA Wrestling Southeast Regional - FK
Quarters & WB
106-113
05/27
W
FOR 0-0
S. Colson
TN
2023 USA Wrestling Southeast Regional - FK
2nd Wrestleback (32 Man)
106-113
05/27
W
DEC 12-5
I. Smout
TN
2023 USA Wrestling Southeast Regional - FK
Round 1 (32 Man)
106-113
04/16
L
DEC 6-2
A. Unger
Individual
15th Annual Wrestle Against Autism
Placement
106
04/16
W
F 9-2 1:52
R. South
Philo electrics wrestling
15th Annual Wrestle Against Autism
Semi`s/Round 5
106
04/16
W
TF 15-0 3:00
B. Speakman
Westfall
15th Annual Wrestle Against Autism
Round 2 All
106
02/25
L
Replay
MD 13-4
J. Haney
Upperman
TSSAA Division I and Girls State Championships
3rd/5th Place (16 Man)
A 106
02/25
W
Replay
F 13-4 2:58
A. Smith
Tennessee
TSSAA Division I and Girls State Championships
Conso Semi (16 Man)
A 106
02/24
L
Replay
MD 10-1
J. Muniz
Green Hill
TSSAA Division I and Girls State Championships
Semis
A 106
02/24
W
Replay
F 6-6 3:28
W. Carter
Greenbrier
TSSAA Division I and Girls State Championships
Quarters
A 106
02/23
W
Replay
DEC 10-7
J. Sanchez-Ponce
Alcoa
TSSAA Division I and Girls State Championships
Round 1 (16 Man)
A 106
02/18
W
DEC 5-2
T. Kitts
Knoxville Halls
TSSAA Section 1 Class A
Championship
106
02/18
W
DEC 11-6
G. Oakley
---
TSSAA Section 1 Class A
Semis
106
02/04
W
Replay
DEC 7-4
L. Higdon
Signal Mountain
TSSAA Dual Meet Championships
Quarterfinals (8 Team)
106
02/04
L
Replay
TF 16-0 5:21
C. Dyer
---
TSSAA Dual Meet Championships
2nd Wrestleback (8 Team)
106
01/08
W
F 10-3 2:35
T. Powell
Howard
Chattanooga Central Invitational
5th Place
106
01/08
L
NC 0-0
S. Gillette
Karns
Chattanooga Central Invitational
6th Wrestleback (32 Man) / 4th WB(16 Man)
106
01/07
W
F 11-2 4:21
E. Offriga
Walker Valley
Chattanooga Central Invitational
5th WB (32 Man) / 3rd WB (16 Man)
106
01/07
W
F 3-0 2:05
G. Mize
Chattanooga Christian
Chattanooga Central Invitational
4th Wrestleback (32 Man) / 2nd WB 16 Man
106
01/07
L
DEC 5-2
S. Gillette
Karns
Chattanooga Central Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man) / Rd 1 16 Man
106
12/30
W
F 2-0 0:36
E. Timberlake
Bandys
Carolina Clash High School Duals
Round 4 (16 Team)
106
12/30
L
DEC 2-0
L. Dover
South Mecklenburg
Carolina Clash High School Duals
Round 1 (16 Team)
106
12/30
L
F 7-1 3:18
K. Burnette
Pisgah
Carolina Clash High School Duals
Round 2 (16 Team)
106
12/30
L
DEC 6-3
C. Craig
West Carteret
Carolina Clash High School Duals
Placement Matches (16 Team)
106
12/17
L
MD 11-2
I. Tucker
Wayne County
The Hawk Presented by: The U.S. Army (BOYS)
1st & 3rd (16 Man)
106
12/17
W
F 10-6 4:54
B. LaMore
Hardin Valley Academy
The Hawk Presented by: The U.S. Army (BOYS)
4th Wrestleback (16 Man)
106
12/17
W
FOR 0-0
A. Contreras
Bearden
The Hawk Presented by: The U.S. Army (BOYS)
Semis & 3rd WB (16 Man)
106
12/17
L
DEC 16-9
I. Tucker
Wayne County
The Hawk Presented by: The U.S. Army (BOYS)
Quarters & 1st WB (16 Man)
106
12/17
W
DEC 9-3
Q. Zeglen
Pigeon Forge
The Hawk Presented by: The U.S. Army (BOYS)
Round 1 (16 Man)
106
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020