Today · 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
Today · 1:00 PM UTC
U16 and Junior FS and GR State 2024
Today · 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Today · 4:00 PM UTC
Mark Halvorson Memorial (2024)
Today · 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 26, TBD
U16 and Junior Greco State 2024
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Connor Johnson
Results
High School Results
Team Name
Lake City
Lake City High School
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
L
DEC 7-0
T. George
Coeur d Alene
IHSAA 5A - District I-II
R4
120
02/17
W
DEC 5-2
J. Wallace
Post Falls
IHSAA 5A - District I-II
R3
120
02/17
L
TF 19-4 3:32
R. Seguine
Post Falls
IHSAA 5A - District I-II
R2
120
02/17
W
NC 0-0
R. Johnson
Lewiston
IHSAA 5A - District I-II
TruePlace
120
02/17
W
DEC 10-3
R. Johnson
Lewiston
IHSAA 5A - District I-II
R1
120
02/10
W
MD 9-1
L. Walle
Clearwater Valley
Lake City JV Tournament
1st Place
120
02/10
W
DEC 4-0
J. Wallace
Post Falls
Lake City JV Tournament
Round 4
120
02/10
W
MD 8-0
B. Wentzel
St. Maries
Lake City JV Tournament
Round 2
120
02/10
W
F 8-1 3:30
B. Mocko
Post Falls
Lake City JV Tournament
Round 1
120
02/03
L
DEC 12-5
S. Blackmore
Bonners Ferry
2024 Conrad Garner Invitational
Conso 3
120
02/03
W
F 4-0 0:45
C. Harwood
Lake City
2024 Conrad Garner Invitational
Conso 2
120
02/03
L
TF 18-3 4:04
R. Seguine
Post Falls
2024 Conrad Garner Invitational
Qtrs
120
02/03
W
DEC 10-7
J. Wallace
Post Falls
Post Falls @ Lake City
Round 1
120
02/02
L
DEC 8-6
O. Grimes
Priest River
Conrad Garner Duals
Round 1
120
02/01
W
DEC 4-3
C. Roberts
Lewiston
Lewiston @ Lake City
Round 1
120
01/27
L
Replay
DEC 4-1
D. Williamson
Lakeland
2024 North Idaho Rumble
4th Wrestleback (32 Man)
120
01/27
L
Replay
F 2-0 0:30
E. Simms
American Falls
2024 North Idaho Rumble
Quarters & 3rd WB (32 Man)
120
01/26
W
Replay
DEC 7-2
C. Chugg
Rocky Mountain
2024 North Idaho Rumble
Round 2 Champ & WB (32 Man)
120
01/26
W
F 2-0 2:58
M. Hain
Moscow
Vallivue/Lake City @ Moscow
Round 1
120
01/26
W
DEC 5-0
T. Sears
Vallivue
Vallivue/Lake City @ Moscow
Round 1
120
01/13
L
DEC 4-2
T. George
Coeur d Alene
Jug Beck Rocky Mountain Classic
Placement Matches (16 Man)
120
01/13
W
F 6-2 3:17
G. Whiting
Powell
Jug Beck Rocky Mountain Classic
4th Wrestleback (16 Man)
120
01/12
W
F 3-0 3:05
J. Swartz
Frenchtown
Jug Beck Rocky Mountain Classic
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
01/12
W
F 9-1 5:19
B. Beck
Columbia Falls JV
Jug Beck Rocky Mountain Classic
2nd Wrestleback (16 Man)
120
01/12
L
F 2-0 0:42
R. Cote
Ronan
Jug Beck Rocky Mountain Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
01/06
L
F 2-0 0:46
J. Mason
Mead
Pacific Northwest Classic 2024
Round 6 Cons
120
01/06
W
DEC 2-1
J. Lichliter
Richland
Pacific Northwest Classic 2024
Round 5 16 WB 2 32 WB 4
120
01/06
W
F 2-0 0:55
J. Krogseth
East Valley
Pacific Northwest Classic 2024
Round 4 Quarters 16 wb 1 32 wb 3
120
01/05
L
DEC 6-4 SV
J. Bond
Deer Park
Pacific Northwest Classic 2024
Round 2
120
12/21
W
DEC 6-4
J. Wallace
Post Falls
Lake City @ Post Falls
Round 1
120
12/14
L
MD 18-7
D. Williamson
Lakeland
Lakeland @ Lake City
Round 1
120
12/09
W
F 8-4 4:20
J. Wingfield
Timberlake
West Valley Wrestle-Rama
Placement (12 Team)
120
12/09
W
F 5-0 1:51
B. Mogan
West Valley-Spokane
West Valley Wrestle-Rama
Round 4 (12 Team)
120
12/09
W
F 10-6 3:23
C. Gray
Cheney
West Valley Wrestle-Rama
Round 3 (12 Team)
120
12/05
W
F 2-7 2:07
B. Armas
Kootenai
mixer at Timberlake
Round 1
126
12/02
L
DEC 5-2
R. Miller
Florence High School
Owen Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
12/02
W
F 6-2 2:33
C. Kenney
Thompson Falls High School
Owen Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
120
12/01
L
F 2-0 0:42
R. Cote
Ronan High School
Owen Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
12/01
W
F 2-0 0:21
B. Orr
Libby High School
Owen Invitational
Round 1 (16 Man)
120
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020