Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Jun 27-29, 2:30 PM UTC
U17 Pan-American Championships
Jun 27-29, 3:00 PM UTC
Western States Championships
Jun 28-29, TBD
UWW Beach World Series - France
Jun 28-30, 2:00 PM UTC
Kids Freestyle & GrecoRoman National Ch
Jun 28-29, 4:00 PM UTC
Rocky Mountain National
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Nicholas Collins
Results
Videos
High School Results
High School
High School
International
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
Team Name
Iron Knights
Rossview
Tennessee
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/13
W
DEC 4-1
G. Furnas
West Creek
West Creek @ Rossview
Round 1
126
01/10
W
F 7-0 2:27
D. Olesen
Northwest
Rossview Quad
Round 1
132
01/10
W
F 6-4 6:40
L. Woodard
Northeast
Rossview Quad
Round 1
126
01/10
W
DEC 12-8
J. Sink
Kirkwood High School
Rossview Quad
Round 1
132
01/08
W
F 0-0 4:54
D. Overton
Independence
Independence, Rossview
Round 1
126
01/04
W
TF 15-0 3:45
C. Stanley
Brentwood Academy
Independence, Rossview
Round 1
126
01/03
W
F 0-0
S. Suenz
Beech Senior
MBA Duals
Round 1
132
12/20
W
F 9-0 2:35
D. Lookingbill
Centennial
MBA Duals
Round 1
132
12/15
W
F 12-0 2:27
J. Reynosp
Kenwood
Rossview, Kenwood Tri @ MCHS
Round 1
132
12/15
W
F 9-1 4:00
K. Monroe
Montgomery Central
Rossview, Kenwood Tri @ MCHS
Round 1
132
12/08
W
MD 20-7
J. Sanginez
Springfield
Rossview Quad
Round 1
132
12/08
W
F 12-5 5:48
M. Bundy
Mt. Juliet
Rossview Quad
Round 1
132
12/01
W
F 4-1 1:47
M. McGuire
Mcgavock
Tri - Rossview & McGavock
Round 1
132
11/29
W
F 0-0 2:52
E. Turman
Creek Wood
Sycamore w/Rossview and Creek Wood
Round 1
132
10/27
L
Replay
TF 19-4 3:48
W. Novitzki
Pursuit Wrestling Minnesota
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R3 - WB (128 Man)
126
10/27
L
Replay
F 2-0 1:27
D. Auwen
Oklahoma
2023 Brian Keck Memorial Preseason Nationals
R1
126
10/14
W
DEC 5-4
M. Romano
Independence High School
Grapple on the Gridiron TN - Oct 14th
Placement Matches (16 Man)
126
10/14
W
DEC 6-3
W. Howard
Wilson Central High school
Grapple on the Gridiron TN - Oct 14th
Semis & 3rd WB (16 Man)
126
10/14
W
F 4-2 3:00
N. Criado
---
Grapple on the Gridiron TN - Oct 14th
Quarters & 1st WB (16 Man)
126
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/15
L
Replay
DEC 4-0
E. Vera
Spartan Wrestling Club
Tennessee Iron Man - Folkstyle
2nd Wrestleback (8 Man)
126
04/15
W
Replay
DEC 5-2
C. Kendrew
Young Guns Nashville
Tennessee Iron Man - Folkstyle
Semis & 1st WB (8 Man)
126
04/14
L
Replay
DEC 11-6
A. Perez
Forge Wrestling Club
Tennessee Iron Man - Folkstyle
Quarterfinals (8 Man)
126
02/24
L
Replay
MD 14-1
C. Creque
Siegel
TSSAA Division I and Girls State Championships
3rd WB (16 Man)
AA 113
02/24
W
Replay
MD 12-4
J. Marcin
Arlington
TSSAA Division I and Girls State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
AA 113
02/24
L
Replay
F 12-1 3:35
M. Jakob
Dobyns Bennett
TSSAA Division I and Girls State Championships
Quarters
AA 113
02/23
W
Replay
DEC 3-2
K. Groves
---
TSSAA Division I and Girls State Championships
Round 1 (16 Man)
AA 113
02/18
L
MD 15-5
N. Graham
Station Camp
TSSAA Section 3 Class AA
1st Place
113
02/18
W
DEC 2-1
M. Johnson
---
TSSAA Section 3 Class AA
Semis
113
02/18
W
TF 20-5 4:26
Y. Gonzalez
Mcgavock
TSSAA Section 3 Class AA
Quarterfinals (8 Man)
113
02/12
L
F 8-7 5:59
N. Graham
Station Camp
TSSAA Region 6 Class AA
Placement (12 Man)
113
02/11
W
F 12-1 3:53
M. Howe
Clarksville
TSSAA Region 6 Class AA
Semis & WB (12 Man)
113
02/11
W
F 6-0 3:57
J. Scorpio
West Creek
TSSAA Region 6 Class AA
Quarters (12 Man)
113
01/30
W
F 0-0 4:36
A. Villanueva
Springfield
Region 6 Duals
Round 1
113
01/30
W
MD 14-2
M. Howe
Clarksville
Region 6 Duals
Round 1
113
01/26
W
F 0-0 2:02
L. Bedolla
Northwest
Northwest/Gallatin
Champ. Round 1
113
12/30
W
F 9-1 3:22
J. Patten
Creek Wood
Maher/Garstin Battle for Independence 2022
Placement Matches (24 Man)
113
12/30
L
MD 15-3
S. SPRINGFEILD
Mountain Brook
Maher/Garstin Battle for Independence 2022
Round 5 (24 Man)
113
12/30
W
TF 18-2 3:47
C. Villaluz
West Creek
Maher/Garstin Battle for Independence 2022
Round 4 (24 Man)
113
12/30
W
F 2-0 0:46
J. Perry
Fort Campbell
Maher/Garstin Battle for Independence 2022
Round 3 (24 Man)
113
12/30
W
F 2-0 1:18
N. Kreidel
Northeast
Maher/Garstin Battle for Independence 2022
Round 2 (24 Man)
113
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/19
L
DEC 2-0
C. Sanders
---
TSSAA Section 3 Class AA
Consi Semis
106
02/19
W
F 5-2 3:54
W. Christie
Hillsboro
TSSAA Section 3 Class AA
Semis and WB 3
106
02/19
L
F 9-2 2:17
I. Ayon
John Overton
TSSAA Section 3 Class AA
Quarterfinals and WB 1
106
02/12
W
F 13-4 3:28
J. Henshaw
Hendersonville
TSSAA Region 6 Class AA
Placements
106
02/12
W
F 4-0 2:16
K. Puryear
---
TSSAA Region 6 Class AA
Consi Semi
106
02/12
L
F 0-2 0:53
C. Sanders
---
TSSAA Region 6 Class AA
Semis and WB 3
106
02/12
W
F 4-0 1:19
E. Merryman
Gallatin
TSSAA Region 6 Class AA
Quarters and WB 1
106
01/23
L
F 2-0 0:27
T. Walker
---
MTWOA Grand Championships 2022
1st & 3rd (16 Man)
F106
01/23
W
F 4-0 4:25
T. Schmidt
Page
MTWOA Grand Championships 2022
4th Wrestleback (16 Man)
F106
01/23
L
F 12-0 4:56
G. Ribeiro
Nolensville
MTWOA Grand Championships 2022
Semis & 3rd WB (16 Man)
F106
01/22
W
F 2-0 0:10
K. Wilson
---
MTWOA Grand Championships 2022
Quarters & 1st WB (16 Man)
F106
12/04
L
F 4-7 2:06
I. Ayon
John Overton
Coyote Classic
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
106
12/04
L
F 8-3 2:46
C. Sanders
Clarksville
Coyote Classic
Quarterfinals (8 Man)
106
11/20
W
F 1-5 1:47
D. Martinez
Franklin Co.
Blackman Earlybird
Round 3 (4 Man)
101-108
11/20
L
F 2-0 0:43
D. Miller
---
Blackman Earlybird
Round 2 (4 Man)
101-108
11/20
L
DEC 10-4
C. Rogers
Woodford County
Blackman Earlybird
Round 1 (4 Man)
101-108
11/13
W
MD 9-0
J. Rezkalla
Stewarts Creek
Tullahoma Preseason Tournament
Round 3 (4 Man)
103-111
11/13
W
F 2-2 0:59
K. Whitlatch
Rossview
Tullahoma Preseason Tournament
Round 2 (4 Man)
103-111
11/13
L
F 2-0 0:44
D. Bradford
Blackman
Tullahoma Preseason Tournament
Round 1 (4 Man)
103-111
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024