Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Ricky Russ
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2020-2021
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/17
L
DEC 8-2
E. Chapin
Lafayette (St. Joseph)
MSHSAA Boys Class 2 District 4
Cons. Semis
157
02/17
W
F 7-0 3:27
N. Stewart
Mid-Buchanan
MSHSAA Boys Class 2 District 4
Semifinals
157
02/17
W
F 4-2 2:03
C. Stout
Benton
MSHSAA Boys Class 2 District 4
2nd Wrestleback (16 Man)
157
02/17
L
F 8-8 5:08
M. Scott
Odessa
MSHSAA Boys Class 2 District 4
Quarterfinals
157
02/17
W
F 2-0 0:33
F. Fisher
Plattsburg
MSHSAA Boys Class 2 District 4
Round 1 (16 Man)
157
02/08
W
F 0-0
G. Peterie
Excelsior Springs
Excelsior Springs @ Richmond
Round 1
157
02/07
W
F 2-0 0:21
H. Meyer
Lexington
Richmond @ Lexington
Round 1
157
02/06
W
F 6-2 4:37
L. Barry
St. Michael the Archangel Catholic
Richmond @ St. Michael the Archangel Catholic
Round 1
157
02/02
W
F 0-0
C. Wallis
Father Tolton Regional Catholic
Richmond @ Father Tolton Regional Catholic
Round 1
157
01/31
W
F 0-0
E. Barlow
Knob Noster
Richmond, Knob Noster, Holden Tri
Round 1
157
01/27
L
F 3-4 4:12
B. Breeding
Sherwood
Highway 13 Throwdown Boys 2024
1st Place
157
01/27
W
F 4-0 2:30
B. Wilson
Eldon
Highway 13 Throwdown Boys 2024
Round 5
157
01/27
W
F 5-0 0:40
A. West
Tipton
Highway 13 Throwdown Boys 2024
Round 2
157
01/26
W
F 0-0
W. Ratliff
Lafayette County
Richmond/ Lafayette County/ Polo
Round 1
157
01/23
L
F 2-0 1:43
G. Jones
Cameron
Richmond @ Cameron
Round 1
157
01/19
W
F 4-0 0:57
L. Nickell
Chillicothe
Chillicothe quad
Round 1
157
01/19
L
DEC 6-5
E. Chapin
Lafayette (St. Joseph)
Chillicothe quad
Round 1
157
01/19
W
DEC 9-8
N. Scheib
Savannah
Chillicothe quad
Round 1
157
01/06
W
DEC 10-7
A. Munford
South Callaway
50th Annual Boys Marshall HS Invite
1st & 3rd (16 Man)
157
01/06
W
F 0-0 2:19
A. Hanft
Hickman
50th Annual Boys Marshall HS Invite
4th Wrestleback (16 Man)
157
01/06
L
F 12-4 3:53
T. Abell
Rock Bridge
50th Annual Boys Marshall HS Invite
Semis & 3rd WB (16 Man)
157
01/06
W
F 9-1 2:48
S. Steih
Trenton
50th Annual Boys Marshall HS Invite
2
157
12/20
W
F 0-0
D. Ball
Marshall
Marshall/ Richmond Tri
Round 1
157
12/19
W
F 2-0 0:46
J. Martinez
Smith-Cotton
Marshall/ Richmond Tri
Round 1
157
12/03
W
MD 9-0
E. Barlow
Knob Noster
Ray Stockdale Invitational
1st & 3rd (16 Man)
157
12/02
W
F 6-2 2:48
W. Sickman
Marshall
Ray Stockdale Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
157
12/02
W
F 11-0 4:38
J. Losinger
Buffalo
Ray Stockdale Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
157
11/29
W
F 6-7 3:04
J. Miller
Oak Grove
Lone Jack / Richmond @ Oak Grove
Round 1
157
11/28
W
F 5-0 1:59
K. Carpenter
Lone Jack
Lone Jack / Richmond @ Oak Grove
Round 1
157
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/10
L
MD 15-6
K. Wilson
Versailles
MSHSAA State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
113 Class 1
03/10
L
F 2-0 1:24
B. Dubes
Centralia
MSHSAA State Championships
Round 1 (16 Man)
113 Class 1
02/27
L
F 2-2 2:56
D. Maschger
St. Michael the Archangel
MSHSAA Class 1 Sectional 3
Placement Matches (8 Man)
113
02/27
W
F 2-0 1:13
T. McCrary
---
MSHSAA Class 1 Sectional 3
Semis & 1st WB (8 Man)
113
02/13
W
F 2-2 1:41
K. Simon
---
MSHSAA Class 1 District 6
Placement Matches (8 Man)
113
02/13
W
F 2-0 0:32
E. Stewart
Carrollton
MSHSAA Class 1 District 6
Semis & 1st WB (8 Man)
113
01/16
L
F 8-1 4:52
D. Greene
Holden
MRVC East Boys Tournament
Round 4
113
01/16
L
F 6-5 2:27
P. Arnold
Knob Noster
MRVC East Boys Tournament
Round 2
113
01/16
W
DEC 13-8
B. Wentland
Lafayette County
MRVC East Boys Tournament
Round 1
113
01/02
W
F 0-0 1:57
H. Brown
Lees Summit North
2020-21 Pleasant Hill JV Tournament
Round 5
120A
01/02
L
F 4-1 2:33
C. Sullivan
---
2020-21 Pleasant Hill JV Tournament
Round 4
120A
01/02
W
F 2-0 1:21
E. Jones
Grain Valley
2020-21 Pleasant Hill JV Tournament
Round 3
120A
01/02
L
DEC 11-4
R. Lasky
Lone Jack
2020-21 Pleasant Hill JV Tournament
Round 1
120A
12/12
W
F 25-11 3:52
J. Allen
Richmond
Excelsior Springs JV Tournament
Round 3 (4 Man)
120 B
12/12
W
F 8-5 3:17
M. Mcdonald
Oak Park
Excelsior Springs JV Tournament
Round 2
120 B
12/12
W
F 2-0 0:58
Z. Painter
---
Excelsior Springs JV Tournament
Round 1
120 B
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024