Mar 23-Dec 31 · Resumes Today at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
Tomorrow · 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Mitchell Fischer
Results
High School Results
High School
High School
Other
Season
2020-2021
2019-2020
Team Name
Wakefield
Wakefield
Wakefield - Allen
Wakefield-Allen
Wakefield-Allen
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/13
L
MD 16-2
C. Hochstein
Hartington Cedar Catholic
NSAA Class C District 2
Consi Semis
160
02/13
W
DEC 9-6
K. Parde
Raymond Central
NSAA Class C District 2
Semis and WB3
160
02/13
L
F 3-2 2:42
D. Wacker
Yutan
NSAA Class C District 2
Quarters and WB1
160
02/06
L
F 2-1 2:33
K. Parde
Raymond Central
NSAA Class C Sub-District 2B
Placements
160
02/06
W
F 4-1 2:17
S. Ehlers
Quad County Northeast
NSAA Class C Sub-District 2B
Round 3 (Consi Semis)
160
02/05
L
F 4-0 1:42
J. Hinrichs
---
NSAA Class C Sub-District 2B
Round 2 (Semis and WB1)
160
01/22
L
FOR 0-0
S. Pohlman
Stanton
Madison Invite 2021
Placement Matches (16 Man)
170
01/22
W
F 2-2 0:46
R. Gehring
---
Madison Invite 2021
4th Wrestleback (16 Man)
170
01/22
W
DEC 4-3
J. Rodriguez
---
Madison Invite 2021
Semis & 3rd WB (16 Man)
170
01/22
W
F 7-0 3:19
M. Nelson
Boone Central
Madison Invite 2021
2nd Wrestleback (16 Man)
170
01/22
L
F 5-0 1:13
J. Bayer
Howells Dodge
Madison Invite 2021
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
01/22
W
F 10-2 2:45
E. Dozler
Boone Central
Madison Invite 2021
Round 1 (16 Man)
170
01/22
L
F 10-4 2:45
H. Bennett
Ponca
Lewis and Clark 2021
Round 5
170
01/21
L
TF 15-0 3:22
S. Vortherms
Creighton
Lewis and Clark 2021
Round 4
170
01/21
L
TF 18-3 3:24
A. Mejia
Plainview
Lewis and Clark 2021
Round 3
170
01/21
W
F 11-8 4:42
A. Gubbels
Quad County Northeast
Lewis and Clark 2021
Round 1
170
01/16
L
F 0-0 1:40
K. Warneke
---
Battle Creek Invitational
Finals
170
01/16
L
DEC 8-7
G. Buschkamp
Crofton-Bloomfield
Battle Creek Invitational
Round 4
170
01/16
W
F 2-0 0:27
K. Kennedy
Winnebago
Battle Creek Invitational
Round 3
170
01/16
L
F 9-1 2:21
J. Bayer
Howells/Dodge
Battle Creek Invitational
Round 2
170
01/16
W
F 9-2 4:00
K. Lemme
Hartington Cedar Catholic
Battle Creek Invitational
Round 1
170
01/09
L
TF 15-0 5:00
S. Vortherms
Creighton
Wisner-Pilger Invitational
Cons Semi; Round 5
170
01/09
W
F 3-0 1:42
O. Alvarez
Omaha South
Wisner-Pilger Invitational
Semi-Finals; Round 4
170
01/09
L
F 2-1 2:56
B. Cavender
Ralston
Wisner-Pilger Invitational
Round 2
170
01/08
L
F 10-0 3:18
S. Vrana
Bishop Neumann
WC Duals
Round 5 (6 Team)
170
01/08
L
F 2-0 1:01
C. Scdoris
Milford
WC Duals
Round 2 (6 Team)
170
01/08
L
MD 18-6
B. Kollars
Norfolk Catholic
WC Duals
Round 1 (6 Team)
170
01/08
W
F 4-0 2:57
A. Odvody
Wilber-Clatoina
WC Duals
Round 3 (6 Team)
170
12/19
L
F 2-0 1:19
N. James
West Point-Beemer
Osmond Invite
Round 6
170
12/19
L
F 2-0 0:44
M. Kruntorad
---
Osmond Invite
Round 4
170
12/19
W
F 2-0 3:02
T. Stanton
Norfolk Reserves
Osmond Invite
Round 3
170
12/19
L
MD 11-3
S. Vortherms
Creighton
Osmond Invite
Round 1
170
12/15
W
F 2-0 1:09
J. Smeal
Guardian Angels Central Catholic
Wakefield @ Guardian Angels Central Catholic
Round 1
170
12/12
L
F 2-0 1:24
B. Kollars
Norfolk Catholic
Stanton NE Invite
Round 6
170
12/12
L
F 15-4 3:16
T. Daro
David City
Stanton NE Invite
Round 4
170
12/12
W
F 2-0 1:45
J. Smeal
Guardian Angels Central Catholic
Stanton NE Invite
Round 2
170
12/11
W
F 2-0 1:05
D. Eisenhauer
Quad County Northeast
Wakefield Quad
Champ. Round 1
170
12/05
W
F 2-0 0:34
S. Good
---
Howells-Dodge Invite 2020
Round 6
170
12/05
L
F 9-0 2:33
J. Bayer
Howells-Dodge
Howells-Dodge Invite 2020
Round 5
170
12/05
W
F 8-7 3:55
J. Koehn
---
Howells-Dodge Invite 2020
Round 4
170
12/05
W
F 2-0 0:35
T. Coates
Oakland-Craig
Howells-Dodge Invite 2020
Round 3
170
12/05
L
DEC 13-6
A. Cook
Ponca
Howells-Dodge Invite 2020
Round 2
170
12/04
W
F 8-0 3:00
A. Johnson
---
Wakefield @ Pender
Round 1
170
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/15
L
F 7-0 2:32
M. Eickmeier
Aquinas Catholic
NSAA Class C District 3
Semis and WB3
160
02/15
W
F 2-2 1:34
C. Shultz
Raymond Central
NSAA Class C District 3
2nd Wrestleback (16 Man)
160
02/14
L
F 2-2 1:59
P. Olson
Sutton
NSAA Class C District 3
Round 1
160
02/08
W
F 8-7 3:05
A. Stammer
Quad County Northeast
Wakefield - Allen Invite
Round 5
160
02/08
W
F 4-0 2:20
E. Schmidt
Stanton
Wakefield - Allen Invite
Round 4
160
02/08
W
F 11-12 5:20
K. Carlson
Ponca
Wakefield - Allen Invite
Round 2
160
02/08
W
F 2-0 1:46
I. Baker
---
Wakefield - Allen Invite
Round 1
160
02/05
L
F 11-2 4:42
C. Ernesti
Guardian Angels Central Catholic
Guardian Angels Central Catholic @ Wakefield-Allen
Round 1
160
02/04
W
F 0-0
K. Carlson
Ponca
Ponca @ Wakefield-Allen
Round 1
160
02/01
L
F 6-4 4:11
J. Nordhues
Syracuse
Raymond Central Mustang Invite
Round 3
160
02/01
L
TF 20-4 4:00
W. McCann
Bellevue West
Raymond Central Mustang Invite
Round 2
160
01/25
L
F 7-4 4:14
I. Parsons
Conestoga
Oakland - Craig Invitational 2020
Round 4
160
01/25
W
F 7-0 2:09
K. Carlson
Ponca
Oakland - Craig Invitational 2020
Round 3
160
01/25
L
F 16-5 1:41
L. Belina
Howells - Dodge
Oakland - Craig Invitational 2020
Round 2
160
01/24
L
MD 14-2
B. Mahoney
Columbus Lakeview
Madison Invite 2020
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
01/24
W
F 4-0 1:41
E. Dozler
Boone Central
Madison Invite 2020
2nd Wrestleback (16 Man)
160
01/24
L
F 6-2 1:46
L. Belina
Howells Dodge
Madison Invite 2020
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
01/24
W
F 4-0 0:38
M. Suniga
Winnebago
Lewis & Clark Conference 2020
Round 5
160
01/23
L
F 11-1 3:08
H. Bennett
Ponca
Lewis & Clark Conference 2020
Round 4
160
01/23
W
F 5-0 0:59
A. Gubbels
Quad County Northeast
Lewis & Clark Conference 2020
Round 3
160
01/23
L
F 8-0 3:04
S. Vortherms
Creighton
Lewis & Clark Conference 2020
Round 1
160
01/11
L
F 12-1 4:22
T. Bellar
Summerland
Wisner-Pilger Invitational
Round 5
160
01/11
W
DEC 9-6
J. Corry
Ralston
Wisner-Pilger Invitational
Round 4
160
01/11
W
F 2-0 0:40
B. Arevalo
Omaha Bryan
Wisner-Pilger Invitational
Round 3
160
01/11
L
F 2-0 1:22
C. Jiminez-Fuentes
Omaha Bryan
Wisner-Pilger Invitational
Round 2
160
12/21
W
F 2-0 0:13
E. Ruzicka
Niobrara Verdigre
Osmond Invite
Round 6
160
12/21
W
F 2-0 1:25
N. Kaup
West Point-Beemer
Osmond Invite
Round 5
160
12/21
L
TF 18-3 3:28
S. Vortherms
Creighton
Osmond Invite
Round 4
160
12/21
L
F 8-2 3:57
P. Sackville
---
Osmond Invite
Round 3
160
12/21
L
F 6-0 3:01
C. Kuhn
Norfolk Reserves
Osmond Invite
Round 1
160
12/20
L
F 7-1 2:42
H. Hegge
Crofton-Bloomfield
Crofton-Bloomfield/Wakefield-Allen/Viborg-Hurley Triangular
Champ. Round 1
170
12/20
W
F 0-2 0:18
G. Berens
Viborg-Hurley
Crofton-Bloomfield/Wakefield-Allen/Viborg-Hurley Triangular
Champ. Round 1
170
12/14
W
DEC 8-6
J. Bruns
Pender
Stanton NE Invite
Round 6
160
12/14
L
F 2-0 1:35
F. Mendez
Norfolk Catholic
Stanton NE Invite
Round 4
160
12/14
L
F 2-0 1:31
M. Christensen
---
Stanton NE Invite
Round 2
160
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020