Mar 23-Dec 31 · Resumes Tomorrow at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Tomorrow · 12:00 PM UTC
Knockout Summer Slam 2024
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 8-9, 2:00 PM UTC
Freeco USA Elementary National Duals
Jun 8, 2:30 PM UTC
The 41st Alabama State Games - HS Boys D
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Jun 24-27, 11:30 PM UTC
Malecek Team Camp
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Wyatt Nelson
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
2021-2022
2019-2020
2016-2017
Team Name
Amery
Bradenton Christian
Bradenton Christian HS
Elevated Wrestling
Evansville
Evansville Demons Wrestling Cl
Fremont
Standley Lake
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/09
W
F 4-0 1:32
J. Peterson
New Richmond
Somerset MS Wrestling Invite
Round 5
159-178
02/09
W
F 2-0 0:41
S. Michaelson
Somerset
Somerset MS Wrestling Invite
Round 3
159-178
02/08
W
DEC 6-3
K. Rassier
Osceola
Somerset MS Wrestling Invite
Round 2
159-178
02/03
L
M FOR 0-0
O. Harwick
Clinton
Rock Valley Conference Tournament
Placement (12 Man)
150
02/03
L
M FOR 0-0
J. Ginal
East Troy
Rock Valley Conference Tournament
Cons Semis & 7th (12 Man)
150
02/03
W
F 6-0 4:29
L. Marshall
Jefferson
Rock Valley Conference Tournament
Semis & Cons. Round 2 (12 Man)
150
02/03
W
F 2-0 0:43
P. Cobb
Delavan-Darien
Rock Valley Conference Tournament
Cons. Round 1 (12 Man)
150
02/03
L
TF 17-2 5:20
C. Schuh
Monroe
Rock Valley Conference Tournament
Quarters (12 Man)
150
02/03
W
F 2-0 1:05
H. Howard
Edgerton
Rock Valley Conference Tournament
Champ. Round 1 (12 Man)
150
01/30
W
F 0-0
J. Polnau
Skyview
Skyview @ Standley Lake
Round 1
138
01/22
W
F 0-0 0:45
C. Gilreath
Boulder
Westminster Tri
Round 1
138
01/16
W
F 10-0 3:04
S. Ashenden
Big Foot/Williams Bay
Evansville Varsity Dual & JV Matches -Big Foot/Williams Bay
Round 1
150
01/11
L
F 2-0 0:48
D. Garza-Alarcon
Fort Lupton
Standley Lake @ Fort Lupton
Round 1
138
12/15
W
F 9-7 5:49
A.
Golden
Standley Lake @ Golden
Round 1
138
12/14
W
F 6-2 1:02
J. Weber
Conifer
Standley Lake @ Conifer
Round 1
138
12/07
L
DEC 8-1
L. Suro
Littleton
North/Littleton/Standley Lake Tri
Round 1
138
12/06
W
F 0-0
J. Gallegos
Middle Park
Golden Duals
Round 1
138
12/06
W
F 0-0
T. Cole
Platte Canyon
Golden Duals
Round 1
138
12/04
W
F 2-0 1:55
T. Perkins
Wheat Ridge
Golden Duals
Round 1
138
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/03
L
Replay
F 5-0 3:37
C. Delebreau
Luxemburg-Casco
WIAA Team State
D2/D3 - Semi-Finals (Sat 10:00am.)
138
01/28
W
F 2-0 1:05
C. Timms
Kenosha Indian Trail
2023 Terry Conklin Duals
Round 1 (6 Team)
138
01/28
L
F 6-9 3:08
C. Anderson
West Salem/Bangor
2023 Terry Conklin Duals
Round 2 (6 Team)
138
01/28
L
F 4-0 3:43
M. Kostrzak
Saint Croix Central
2023 Terry Conklin Duals
Round 5 (6 Team)
138
01/28
W
F 2-0 0:54
H. Cornell
De Pere
2023 Terry Conklin Duals
Round 3 (6 Team)
138
01/28
L
F 2-0 1:17
O. Breunig
Lodi
2023 Terry Conklin Duals
Round 4 (6 Team)
138
01/14
L
F 2-1 2:29
B. Penard
Amery
2023 Freedom Irish Invitational
rd 3
138
01/14
L
F 4-0 3:33
H. Niebauer
Hortonville
2023 Freedom Irish Invitational
rd 2
138
01/14
W
MD 13-3
T. Wargowsky
Auburndale
2023 Freedom Irish Invitational
Rd 1
138
01/13
W
F 7-0 1:40
J. Ginal
East Troy
RVC Duals
Round 1
138
01/13
W
MD 10-2
W. Manzanares
Alameda International
Quad WR, CONIFER, SLAKE, ALAMEDA
Round 1
126
01/12
W
F 6-1 3:06
T. Payne
Wheat Ridge
Quad WR, CONIFER, SLAKE, ALAMEDA
Round 1
126
01/12
L
F 2-3 3:11
J. Gonzales
Fort Lupton
Standley Lake @ Fort Lupton
Round 1
126
01/07
W
F 5-5 2:12
M. Perez
Burlington
The Duffy
Placement Matches (16 Man)
138
01/07
W
DEC 7-4
P. Peterson
Oconto Falls
The Duffy
Semis & 3rd WB (16 Man)
138
01/07
W
MD 11-2
T. Rateike
Milton
The Duffy
2nd Wrestleback (16 Man)
138
01/06
L
F 8-0 1:15
E. Worachek
Luxemburg-Casco
The Duffy
Quarters & 1st WB (16 Man)
138
01/06
W
DEC 11-4
J. Lloyd
Oshkosh West
The Duffy
Round 1 (16 Man)
138
01/06
W
F 0-0
F. Batey
Boulder
Boulder @ Standley Lake
Round 1
132
01/06
L
DEC 7-4
J. Teague
Turner
Evansville @ Turner
Round 1
138
11/19
L
DEC 2-1
S. Forbes
Fruitland
2022 Treasure Valley Championships
4th Wrestleback (16 Man)
140
11/19
W
DEC 4-2
B. Camberlango
Victory
2022 Treasure Valley Championships
Semis & 3rd WB (16 Man)
140
11/19
W
F 0-2 1:46
B. Munk
Nampa West
2022 Treasure Valley Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
140
11/19
L
DEC 8-2
I. Ivanov
Eagle
2022 Treasure Valley Championships
Quarters & 1st WB (16 Man)
140
11/03
W
F 0-0
M. Contreras
Top Notch
P2P - God`s Country
Round 3 (4 & 2)
129-131
11/03
W
F 0-0
D. Gomez
Top Notch
P2P - God`s Country
Round 1 (4 & 2)
129-131
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/15
L
DEC 11-6
C. Peterson
Denmark
2022 Freedom Irish Invitational
round 2
132
01/15
L
MD 15-3
P. Rothmeier
Medford
2022 Freedom Irish Invitational
round 1
132
12/30
L
F 7-0 1:36
B. Bangtson
DC Everest
Bi-State Classic
Round 4 (Session #2A)
132
12/29
W
F 5-7 4:57
I. Schniepp-Duffy
West Salem/Bangor
Bi-State Classic
Round 3 (Session #1C)
132
12/29
L
F 5-0 2:26
J. Dolata
Adams-Friendship
Bi-State Classic
Round 2 (Session #1B)
132
12/29
W
FOR 0-0
F. Forfeit
Kickapoo/La Farge/Youth Initiative
Bi-State Classic
Round 1 (Session #1A)
132
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/28
L
F 13-2 4:45
C. Costello
Lake Placid
FHSAA 1A R3
Round 3 (16 man)
126
02/28
W
F 9-0 2:34
G. Magazino
Mulberry
FHSAA 1A R3
Round 2 (quarters and WB)
126
02/28
L
F 2-0 1:48
J. Beecham
LaBelle
FHSAA 1A R3
Round 1 (16 Man)
126
12/14
W
F 2-0 1:11
K. Gay
Port Charlotte
SFCA KING`s CLASSIC JV IBT
Round 4 (5 Man)
120
12/14
W
F 4-11 3:25
J. Gomez
La Belle
SFCA KING`s CLASSIC JV IBT
Round 3 (5 Man)
120
12/14
W
F 2-0 1:59
A. Hawker
Southwest Florida Christian Academy
SFCA KING`s CLASSIC JV IBT
Round 2 (5 Man)
120
12/14
W
F 8-2 3:04
J. Steele
La Belle
SFCA KING`s CLASSIC JV IBT
Round 1 (5 Man)
120
2016-2017
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/14
L
DEC 5-3
G. Guralski
Waunakee Wrestling Club
Stoughton `Toughman` Tournament
Placement Matches (8 Man)
75-82
01/14
L
MD 9-1
C. Schuh
Monroe Mat Rats
Stoughton `Toughman` Tournament
Semis & 1st Wrestleback (8 Man)
75-82
01/14
L
F 9-2 3:24
R. Koenig
Prairie du Chien
Stoughton `Toughman` Tournament
Quarterfinals (8 Man)
75-82
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024