Mar 23-Dec 31, 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Tomorrow · 3:00 PM UTC
CA Assoc Duals
May 18-19, 12:00 PM UTC
Frank E. Rader Southeast Regional Champs
May 18, 1:00 PM UTC
New Jersey Freestyle State Championship
May 18-19, 1:00 PM UTC
Central Regional Championships
May 18, 4:00 PM UTC
2024 PNL Duals at Werner Park
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Joe Lathrop
Results
High School Results
High School
High School
Youth
Other
Season
2022-2023
2021-2022
2020-2021
2019-2020
Team Name
2/1A Elgin
2a/1a Elgin
Elgin
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/25
W
Replay
DEF 8-2 3:32
N. Earls
Colton
OSAA/OnPoint State Championships
Finals
2A/1A-182
02/24
W
Replay
F 18-4 5:26
T. Payne
Monroe/Triangle Lake
OSAA/OnPoint State Championships
Semifinals
2A/1A-182
02/24
W
Replay
F 2-0 0:44
L. Kirsch
Regis
OSAA/OnPoint State Championships
Quarters
2A/1A-182
01/28
W
MD 18-5
R. Hutchison
Grant Union
Bank of Eastern Oregon Invitational
Finals 1st and 2nd
182
01/28
W
TF 17-2 2:15
J. Nelson
Culver
Bank of Eastern Oregon Invitational
Championship Round 3 (Semi Finals)
182
01/28
W
F 2-0 0:47
T. Thomas
Grant Union
Bank of Eastern Oregon Invitational
Championship Round 2 and Consolation Round 1
182
01/27
W
F 7-0 2:44
C. Fent
Enterprise/Wallowa
1A/2A SD 3 Dual Meet Tournament
Round 1 (4 Team)
182
01/27
W
F 2-0 0:57
G. McKaig
Union/Cove
1A/2A SD 3 Dual Meet Tournament
Round 2 (4 Team)
182
01/27
W
F 10-0 1:33
J. Nelson
Culver
1A/2A SD 3 Dual Meet Tournament
Semis (4 Team)
182
01/13
W
Replay
F 2-0 0:43
N. Ash
Willamina
Oregon Classic HS Boys Duals
Finals (8 Team)
197
01/13
W
Replay
F 2-0 1:22
M. Chapman
Kennedy
Oregon Classic HS Boys Duals
Round 2 (4 Team)
184
01/13
W
Replay
F 2-0 1:16
K. Green
Illinois Valley
Oregon Classic HS Boys Duals
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
184
01/08
W
F 2-1 3:39
J. Mehlschau
Santiam Christian
JO-HI
Finals
182
01/07
W
F 5-0 1:23
J. Moreno
Irrigon
JO-HI
Semi Top
182
01/06
W
TF 19-4 4:10
R. Hutchison
Grant Union
JO-HI
Quarters & 1st WB (16 Man)
182
2021-2022
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/27
L
Replay
DEC 7-4
I. Toomey
Culver
OSAA/OnPoint 2A/1A State Championships
Finals
160
02/26
W
Replay
MD 13-1
C. Goracke
Central Linn
OSAA/OnPoint 2A/1A State Championships
Semifinals
160
02/26
W
Replay
DEC 10-3
L. Bischoff
Regis
OSAA/OnPoint 2A/1A State Championships
Quarters
160
01/22
W
F 0-0 1:06
C. Cooper
North Lake
1A State Championships
Rnd 5
170
01/22
W
F 0-0 1:19
J. Parsons
North Douglas
1A State Championships
Rnd 4
170
01/22
W
F 0-0 1:07
E. Maley
Crane
1A State Championships
Rnd 2
170
01/22
W
F 0-0 5:14
C. Andrade
Adrian
1A State Championships
Rnd 1
170
01/15
W
Replay
F 12-0 3:35
K. Dunten
2/1A Crane
Oregon Classic HS 2022
Round 2 (4 Team)
170
01/15
W
Replay
F 7-0 1:44
A. Balzer
2/1A Colton
Oregon Classic HS 2022
Round 1 (4 Team)
170
01/15
L
Replay
F 4-2 0:50
C. Kangisor
2/1A Glide
Oregon Classic HS 2022
Round 3 (4 Team)
182
01/15
W
Replay
TF 19-3 3:13
G. Lewis
2/1A Jefferson
Oregon Classic HS 2022
Quarterfinals (8 Team)
170
01/15
L
Replay
F 6-4 6:26
I. Toomey
2/1A Culver
Oregon Classic HS 2022
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
170
12/22
L
F 2-0 0:58
E. Kemper
Burns
Rollin Schimmel Memorial Wrestling Tournament
Finals
170
12/09
W
F 9-2 2:32
C. Fent
Enterprise
Rollin Schimmel Memorial Wrestling Tournament
Round 4- Semifinals & Consolation
170
12/09
W
F 9-0 3:55
C. Piel
Irrigon
Rollin Schimmel Memorial Wrestling Tournament
Round 3- Quarterfinals & Consolation
170
12/09
W
F 2-0 0:29
J. Denton
Union
Rollin Schimmel Memorial Wrestling Tournament
Round 2- Championship & Consolation
170
12/04
W
MD 15-6
J. Ritchie
Stayton
Perry Burlison Tournament
Placement Matches (16 Man)
170
12/04
L
DEC 5-2
S. Casarez
Thurston
Perry Burlison Tournament
4th Wrestleback (16 Man)
170
12/04
W
DEC 8-1
M. Rey-Rosa
South Salem
Perry Burlison Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
170
12/04
W
MD 18-4
K. Ebbs
Sweet Home
Perry Burlison Tournament
2nd Wrestleback (16 Man)
170
12/04
L
F 5-0 3:24
M. Buss
Siuslaw
Perry Burlison Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
170
2020-2021
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/27
L
F 15-2 3:54
K. Oliver
Oakland
OWA 2A/1A State Championship
Round 9 1st place match
160
06/26
W
DEC 8-1
C. Goracke
Central Linn
OWA 2A/1A State Championship
Round 5 bottom semi
160
06/25
W
F 7-0 1:02
P. Miller
Glide
OWA 2A/1A State Championship
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
2019-2020
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/29
L
MD 16-7
T. Mestas
Bonanza
OSAA/OnPoint State Championships
Conso Semi
2A/1A-132
02/28
W
DEC 9-2
D. Edwards
Gold Beach
OSAA/OnPoint State Championships
Conso Quarter
2A/1A-132
02/28
W
F 4-1 2:06
A. Warner
Glide
OSAA/OnPoint State Championships
Last Friday Conso
2A/1A-132
02/28
L
F 5-0 2:41
R. Martinho
Illinois Valley
OSAA/OnPoint State Championships
Quarters
2A/1A-132
01/17
W
DEC 7-4
B. Granger
2a/1a Lakeview
Oregon Classic HS 2020
Finals (2 Team)
132
01/17
W
F 5-0 3:09
G. Starbuck
2a/1a Crane
Oregon Classic HS 2020
Round 1 (4 Team)
132
01/17
W
TF 15-0 4:12
T. Roat
2a/1a Lowell
Oregon Classic HS 2020
Quarterfinals (8 Team)
132
01/17
W
F 9-5 4:16
T. Belcastro
2a/1a Central Linn
Oregon Classic HS 2020
Round 3 (4 Team)
132
Related Content
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020
FloWrestling Radio Live
May 12, 2021
Women's Weekly
Dec 2, 2021