May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Shawn Safford
Results
High School Results
High School
High School
International
Other
Season
2015-2016
2014-2015
2013-2014
2012-2013
Team Name
BLOOMINGTON (HS)
Bloomington
Bloomington
Bloomington (H.S.)
Bloomington (h.s.)
Iguana
Iguana Wrestling Club
Illinois
2015-2016
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/18
L
DEC 4-2
F. Imbanga
---
2016 IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
Champ Round 1 (16 Man)
2A 160
02/14
L
DEC 4-2
R. Punke
---
IHSA 2A Sectional @ Washington
1st & 3rd (16 Man)
160
02/13
W
F 2-0 1:01
M. Cook
Peoria (h.s.)
IHSA 2A Sectional @ Washington
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
02/13
W
DEC 7-2
M.
---
IHSA 2A Sectional @ Washington
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
02/12
W
TF 16-1 4:34
E. Sutherland
Chillicothe (Illinois Valley Central)
IHSA 2A Sectional @ Washington
Round 1 (16 Man)
160
02/06
W
TF 17-0
c. whitby
Metamora
IHSA 2A Regional @ East Peoria
Placement Matches
160
02/06
W
F 2-0 1:43
K. Oatman
---
IHSA 2A Regional @ East Peoria
Consi Semis
160
02/06
L
F 4-1 1:25
M. Cook
Peoria (h.s.)
IHSA 2A Regional @ East Peoria
Semis and WB2
160
02/06
W
F 2-0 0:50
T. Monferdini
Morton
IHSA 2A Regional @ East Peoria
Round 2
160
01/10
W
F 2-3 3:42
J. Gilich
FOX LAKE (GRANT)
XLI Sycamore Invitational
Championship 5th Place
160
01/09
W
DEC 10-4
J. Bush
---
XLI Sycamore Invitational
Championship Wrestlebacks
160
01/09
L
DEC 6-4 SV
M. Gustafson
CARY (C-GROVE)
XLI Sycamore Invitational
Championship Quarterfinals
160
01/09
W
F 5-0 1:18
J. Sanders
WAUKEGAN (HS)
XLI Sycamore Invitational
Round 3 (24 Man)
160
01/09
W
TF 18-3 5:51
J. Modaff
NAPERVILLE (NEUQUA VALLEY)
XLI Sycamore Invitational
Round 1 (24 Man)
160
01/06
W
F 7-0 3:04
T. Hanson
U-High
Intercity Duals
Round 1 (4 Team)
160
01/06
W
F 2-0 1:13
A. Qahwaji
Normal West
Intercity Duals
Round 3 (4 Team)
160
12/30
L
DEC 5-2
J. Mier
---
Lincoln Invitational
Placement Matches (32 Man)
160
12/30
W
DEC 4-1
A. Stengel
Tinley Park
Lincoln Invitational
6th Wrestleback (32 Man)
160
12/30
W
DEC 9-3
P. Garcia
Prairie Central
Lincoln Invitational
Semis & 5th WB (32 Man)
160
12/30
W
F 13-1 0:59
T. Eschenfelder
Belleville East
Lincoln Invitational
4th Wrestleback (32 Man)
160
12/29
W
MD 12-0
D. Siebenberger
Waterloo
Lincoln Invitational
Quarters & 3rd WB (32 Man)
160
12/29
L
DEC 5-3
A. Stengel
Tinley Park
Lincoln Invitational
Round 2 Champ & WB (32 Man)
160
12/04
L
DEC 10-8 TB1
B. Bauer
---
Olympia @ Bloomington
Round 1
170
11/28
W
DEC 5-1
J. Sommer
St Charles East
2015 Chris Hruska Wrestling Classic
Placement Matches (32 Man)
160
11/28
L
DEC 8-5
H. Alabed
Leyden
2015 Chris Hruska Wrestling Classic
6th Wrestleback (32 Man)
160
11/28
L
DEC 10-6
T. Czernek
Glenbard North
2015 Chris Hruska Wrestling Classic
Semis & 5th wb 32 Man
160
11/27
W
DEC 2-0
L. Odonnell
Crystal Lake Central
2015 Chris Hruska Wrestling Classic
Quarters 32 Man
160
11/27
W
DEC 9-2
M. Heilich
Providence Catholic
2015 Chris Hruska Wrestling Classic
Round 2 Champ & WB (32 Man)
160
10/24
L
DEC 7-3
N. Morris
Team Poeta
Cliff Keen USAW Preseason Nat. - HS Boys
R8 - Quarters & WB
160
10/24
W
DEC 4-3
J. Gilich
Fox Lake WC
Cliff Keen USAW Preseason Nat. - HS Boys
R7 - WB (128, 64, & 32)
160
10/24
L
DEC 3-1
R. Punke
---
Cliff Keen USAW Preseason Nat. - HS Boys
R6 - Champ & WB (128, 64, 32, & 16)
160
10/24
W
DEC 4-2
G. Brown
Edwardsville Wrestling Club
Cliff Keen USAW Preseason Nat. - HS Boys
R4 - Champ & WB (128, 64, & 32)
160
10/24
W
DEC 5-2
S. Sitkowski
region wrestling academy
Cliff Keen USAW Preseason Nat. - HS Boys
R2
160
2014-2015
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
07/21
L
F 16-6 2:04
D. Perry
---
2015 USAW Junior Men`s GR Nationals
Cons. Round 6
160
07/21
L
F 4-5 4:16
B. Montrie
Michigan
2015 USAW Junior Men`s GR Nationals
Champ Round 4
160
07/20
W
DEC 8-0
J. Anderson
Missouri
2015 USAW Junior Men`s GR Nationals
Champ Round 3 & 3rd WB
160
07/20
W
TF 10-0 2:19
L. Andersen
---
2015 USAW Junior Men`s GR Nationals
Champ Round 2 & 1st WB
160
07/20
W
DEC 3-1
A. Miller
Wisconsin
2015 USAW Junior Men`s GR Nationals
Round 1 (128 Man)
160
01/11
L
DEC 4-3
N. Terronez
STERLING (HS)
XL SYCAMORE INVITATIONAL
Championship 5th Place
160
01/10
W
DEC 11-7
M. Ernster
SYCAMORE (HS)
XL SYCAMORE INVITATIONAL
Championship Wrestlebacks
160
01/10
L
MD 9-0
R. Vanik
MAPLE PARK (KANELAND)
XL SYCAMORE INVITATIONAL
Championship Quarterfinals
160
01/10
W
DEC 12-5
J. Bush
---
XL SYCAMORE INVITATIONAL
Round 3 (24 Man)
160
01/10
W
F 2-0 1:22
T. Padroza
HUNTLEY
XL SYCAMORE INVITATIONAL
Round 1 (24 Man)
160
12/09
W
TF 16-1 5:01
C. Overmyer
Mahomet
Bloomington vs. Mahomet
Round 1
160
2013-2014
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/22
L
DEC 4-0
A. Cobb
Chicago (Simeon)
2014 IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
Placement
2A 160
02/22
L
DEC 3-1
C. Witzig
Troy (Triad)
2014 IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
Cons. Semis (16 Man)
2A 160
02/22
W
DEC 1-0
D. Hinkle
Cahokia (h.s.)
2014 IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
2nd WB (16 Man)
2A 160
02/21
W
DEC 9-2
C. Hunzeker
Geneseo
2014 IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
Cons. Round 1 (16 Man)
2A 160
02/21
L
DEC 3-0
A. Cobb
Chicago (Simeon)
2014 IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
Quarters (16 Man)
2A 160
02/20
W
DEC 2-1
J. Salvi
Mundelein (Carmel)
2014 IHSA STATE CHAMPIONSHIPS
Champ Round 1 (16 Man)
2A 160
01/11
L
DEC 8-5
E. Kersten
CARY (C-GROVE)
XXXIX Sycamore Invitational
Championship 5th Place
160
01/11
W
DEC 5-3 SV
M. Jackson
---
XXXIX Sycamore Invitational
Championship Wrestlebacks
160
01/11
L
DEC 1-0
K. Gara
---
XXXIX Sycamore Invitational
Championship Quarterfinals
160
01/11
W
DEC 5-4
K. Pavlak
---
XXXIX Sycamore Invitational
Round 3 (24 Man)
160
01/11
W
F 4-0 2:43
C. Adams
---
XXXIX Sycamore Invitational
Round 1 (24 Man)
160
2012-2013
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
06/14
L
TF 8-0 1:30
R. Bye
---
2013 Northern Plains - Cadet GR
Cadet Friday
160
06/14
W
TF 7-0 3:31
J. Culp
---
2013 Northern Plains - Cadet GR
Cadet Friday
160
06/14
W
TF 7-0 0:52
J. Geary
South Dakota
2013 Northern Plains - Cadet GR
Cadet Friday
160
06/14
W
F 4-0 0:56
L. Sherburne
Minnesota
2013 Northern Plains - Cadet GR
Cadet Friday
160
06/14
W
F 4-0 0:56
L. Sherburne
Minnesota
2013 Northern Plains - Cadet GR
Cadet Friday
160
06/01
L
TF 10-0 0:02
M. Metzgar
10FO
IL Second Chance National Team Qualifier
Cadet Freestyle
152
06/01
L
TF 11-0 2:12
B. Krasowski
Region Wrestling Academy
IL Second Chance National Team Qualifier
Cadet Freestyle
152
01/06
W
F 9-5 4:51
C. Dodson
BLOOMINGTON (HS)
XXXVIII Sycamore Wrestling Invitaional
Black Division 3rd Place
145
01/05
L
F 9-1 4:56
B. Nimmer
ROCKTON (HONONEGAH)
XXXVIII Sycamore Wrestling Invitaional
Black Division Semifinals and Wrestlebacks
145
01/05
W
F 4-1 1:27
B. McMackin
MARENGO
XXXVIII Sycamore Wrestling Invitaional
Quarterfinals: Championship, Gold, Black Division
145
01/05
L
MD 19-8
D. Foster
---
XXXVIII Sycamore Wrestling Invitaional
Round 2 (24 Man)
145
01/05
L
MD 13-2
C. Derousse
---
XXXVIII Sycamore Wrestling Invitaional
Round 1 (24 Man)
145
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020