Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Matthew Anderson
Results
High School Results
High School
High School
International
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Colts Neck
Nolensville Wrestling Club
Ravenwood
TN
Young Guns Nashville
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
02/24
L
Replay
DEC 3-1
J. Anderson
Bartlett
TSSAA Division I and Girls State Championships
3rd WB (16 Man)
AA 157
02/24
W
Replay
DEC 6-1
C. Cruea
Arlington
TSSAA Division I and Girls State Championships
2nd Wrestleback (16 Man)
AA 157
02/23
L
Replay
MD 14-1
C. Fowler
Cleveland
TSSAA Division I and Girls State Championships
Quarters
AA 157
02/23
W
Replay
F 2-0 1:07
J. Belcher
West Ridge
TSSAA Division I and Girls State Championships
Round 1 (16 Man)
AA 157
02/17
W
F 4-1 2:35
R. Butler
Brentwood
TSSAA Section 3 Class AA
Placement
157
02/17
W
F 2-0 0:52
M. Mikhaeil
Green Hill
TSSAA Section 3 Class AA
Cons Semi
157
02/17
L
DEC 10-8 SV
Z. Little
Summit
TSSAA Section 3 Class AA
SemiFinals
157
02/17
W
F 10-5 2:20
M. Said
Wilson Central
TSSAA Section 3 Class AA
1st Round
157
02/10
W
F 10-3 4:03
R. Butler
Brentwood
TSSAA Region 6 Class AA
Placement (16 Man)
157
02/10
W
F 4-0 1:45
P. Schultze
Franklin
TSSAA Region 6 Class AA
4th Wrestleback (16 Man)
157
02/10
L
DEC 11-5
Z. Little
Summit
TSSAA Region 6 Class AA
Semis & 3rd WB (16 Man)
157
02/10
W
F 13-0 3:04
M. Ragheb
Centennial
TSSAA Region 6 Class AA
Quarters & 1st WB (16 Man)
157
02/02
W
F 3-2 3:23
L.
Independence
WI@5pm @Ravenwood vs Independence
Round 1
150
01/31
W
TF 19-4 2:55
C. Martin
Hume-Fogg Academic Magnet
WI@4pm @Ravenwood with Stewarts Creek, Riverdale and Hume-Fogg
Round 1
150
01/31
W
F 9-3 2:46
K. Hughes
Stewarts Creek
WI@4pm @Ravenwood with Stewarts Creek, Riverdale and Hume-Fogg
Round 1
150
01/26
L
F 12-4 4:22
B. Leach
Summit
Region 6 AA Duals
Round 1
150
01/24
W
F 2-0 0:50
C. Harman
John Overton
Ravenwood @ John Overton
Round 1
150
01/23
L
MD 16-7
C. Vaughn
Brentwood
Ravenwood @ Brentwood
Round 1
157
01/14
W
F 5-0 5:05
A. Evans
Bartlett
Ariel Rojas-Avila Memorial Tournament
Championshps
150
01/13
W
F 8-4 4:30
S. Jones
Bartlett
Ariel Rojas-Avila Memorial Tournament
Semis & 3rd WB (16 Man)
150
01/13
W
F 5-0 2:00
C. Long
Sycamore
Ariel Rojas-Avila Memorial Tournament
Quarters & 1st WB (16 Man)
150
01/13
W
F 10-4 2:53
A. Babuscio
Montgomery Central
Ariel Rojas-Avila Memorial Tournament
Round 1 (16 Man)
150
01/10
W
MD 15-3
A. Ethridge
Franklin
WI@4:30 @Ravenwood vs Franklin HS
Round 1
150
01/06
L
Replay
DEC 5-0
J. Ray
Union County
Johnny Drennan 85 Memorial
Placement
150
01/06
L
Replay
DEC 6-3
A. Campbell
Athens
Johnny Drennan 85 Memorial
Consi. Semi`s
150
01/06
W
Replay
DEC 5-3 SV
B. Ryan
McCallie
Johnny Drennan 85 Memorial
Semi`s and Consi. 5/7
150
01/06
W
Replay
DEC 3-1
S. Frank
Fairview
Johnny Drennan 85 Memorial
Consi 4/6 (blood)
150
01/06
L
Replay
DEC 9-4
J. Ray
Union County
Johnny Drennan 85 Memorial
Quarters
150
01/05
W
Replay
F 0-2 1:12
L. Roberts
Independence
Johnny Drennan 85 Memorial
Round of 16 Main
150
01/05
W
F 19-6 3:10
K. Giles
Memphis University School
Brentwood Academy Duals
Round 1
165
01/05
W
Replay
F 4-1 2:53
L. Athoe
Green Hills
Johnny Drennan 85 Memorial
Round of 32 and Consi 1 (64)
150
01/04
W
F 0-0
M. Boepple
Clarksville
Brentwood Academy Duals
Round 1
157
01/02
W
F 2-0 0:42
R. Tovi
Cane Ridge
WI@10am @Ravenwood with Spring Hill, Beech, Collierville, Northwest and Cane Ridge
Round 1
150
01/02
W
F 13-6 5:59
S. Walton
Spring Hill
WI@10am @Ravenwood with Spring Hill, Beech, Collierville, Northwest and Cane Ridge
Round 1
150
12/30
W
FOR 0-0
M. Landrum
Rossview
Maher/Garstin Battle for Indy 2023
Placement Matches (16 Man)
150
12/30
L
DEC 9-3
A. Campbell
Athens
Maher/Garstin Battle for Indy 2023
Round 4 (16 Man)
150
12/30
W
F 3-2 3:02
S. Frank
Fairview
Maher/Garstin Battle for Indy 2023
Round 3 (16 Man)
150
12/30
W
F 9-2 2:28
S. Johnson
Hendersonville
Maher/Garstin Battle for Indy 2023
Round 1 (16 Man)
150
12/26
W
F 0-0 1:31
J. Holmberg
Brentwood Academy
Brentwood Academy Duals
Round 1
157
12/21
L
F 0-0
C. Deane
Father Ryan
Brentwood Academy Duals
Round 1
157
12/20
L
F 0-0 1:15
C. Vaughn
Brentwood
Brentwood Academy Duals
Round 1
157
12/16
L
F 4-0 2:27
D. Corbin
Collierville
Bruise Brothers Brawl
3rd place
157
12/16
W
F 7-1 2:04
L. Mayfield
Montgomery Central
Bruise Brothers Brawl
cons semis
157
12/16
L
DEC 5-3
E. Cunningham
Northwest
Bruise Brothers Brawl
Semis & 3rd WB (16 Man)
157
12/16
W
DEC 8-7
D. Corbin
Collierville
Bruise Brothers Brawl
Quarters & 1st WB (16 Man)
157
12/16
W
F 9-2 2:29
J. Andrews
Cheatham Co. Central
Bruise Brothers Brawl
Round 1 (16 Man)
157
12/09
L
DEC 12-10 SV
C. Anthony
Friendship Christian School
Hawk Havok Duals
Round 3 (12 Team)
157
12/08
W
DEC 12-11
E. Cunningham
Northwest
WI@4pm @Ravenwood with Northwest and Oakland
Round 1
157
12/08
W
F 6-0 2:39
J. Weese
Oakland
WI@4pm @Ravenwood with Northwest and Oakland
Round 1
157
12/07
W
F 11-0 3:07
M. Townsend
Hunters Lane
Tri-Match - Hunters Lane / Nolensville @ Ravenwood WI 4pm
Round 1
---
12/03
W
DEC 8-3
E. Reams
Riverdale
Coyote Classic
CHAMPIONSHIPS
157
12/02
W
MD 13-3
J. Crouch
Pope John Paul II
Coyote Classic
Semis
157
12/02
W
F 0-0
N. Anliker
Grace Christian Academy (Franklin)
Coyote Classic
Quarters
157
12/02
W
F 4-0 1:24
C. Cantrell
Cheatham Co. Central
Coyote Classic
Round 1 (16 Man)
157
12/01
L
DEC 11-10
C. Isabel
Wilson Central
WI@5pm @Wilson Central with Ravenwood and Page
Round 1
165
12/01
W
F 0-0 1:55
A. Giannotti
Page
WI@5pm @Wilson Central with Ravenwood and Page
Round 1
165
11/29
W
F 12-0 2:00
D. Berwadi
John Overton
WI@4pm @Ravenwood with Siegel and Overton (small gym)
Round 1
165
11/29
W
F 5-0 0:32
M. Smith
Siegel
WI@4pm @Ravenwood with Siegel and Overton (small gym)
Round 1
165
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/15
W
Replay
DEC 5-0
I. Thephavong
Blackman Freestyle and Greco
Tennessee Iron Man - Folkstyle
1st & 3rd (16 Man)
152
04/15
W
Replay
DEC 3-2
k. hogg
Bradley Central
Tennessee Iron Man - Folkstyle
4th Wrestleback (16 Man)
152
04/15
L
Replay
DEC 10-6
T. Busch
Minion Training Center
Tennessee Iron Man - Folkstyle
Semis & 3rd WB (16 Man)
152
04/15
W
Replay
F 7-2 5:58
I. Thephavong
Blackman Freestyle and Greco
Tennessee Iron Man - Folkstyle
Quarters & 1st WB (16 Man)
152
04/14
W
Replay
MD 9-0
k. hogg
Bradley Central
Tennessee Iron Man - Folkstyle
Round 1 (16 Man)
152
04/01
L
DEC 7-0
H. Hight
South Dakota Thunder
2023 AAU Fresh-Soph National Duals
Round 2 (4 Team)
138
04/01
L
DEC 7-5
K. Schipman
Montana Silver
2023 AAU Fresh-Soph National Duals
Round 1 (4 Team)
138
04/01
L
MD 11-2
C. Hodges
South Dakota Storm
2023 AAU Fresh-Soph National Duals
Round 4 (6 Team)
138
04/01
L
DEC 9-5
J. Smith
Wyoming Brown
2023 AAU Fresh-Soph National Duals
Round 2 (6 Team)
138
04/01
L
F 2-0 3:12
J. Smith
Wyoming Brown
2023 AAU Fresh-Soph National Duals
Round 3 (4 Team)
138
04/01
L
F 7-0 3:07
T. Gibbs
Indiana Outlaws Black
2023 AAU Fresh-Soph National Duals
Round 1 (6 Team)
138
04/01
L
DEC 7-2
B. Guenther
Nebraska Red
2023 AAU Fresh-Soph National Duals
Round 5 (6 Team)
138
04/01
W
F 4-3 4:42
G. Ries
Iowa Red
2023 AAU Fresh-Soph National Duals
Round 3 (6 Team)
138
03/25
L
Replay
MD 12-4
W. Boley
CO
2023 NHSCA High School Nationals
Consi of 16 #2
138 lbs
03/24
L
Replay
F 11-2 3:10
W. Turley
VA
2023 NHSCA High School Nationals
Round of 16
138 lbs
03/24
W
Replay
F 15-5 2:29
J. Fowler
GA
2023 NHSCA High School Nationals
Round of 32
138 lbs
03/24
W
Replay
F 10-0 4:12
S. Moore
NC
2023 NHSCA High School Nationals
Round of 64
138 lbs
02/01
W
DEC 2-0 SV
B. Donnelly
Brentwood Academy
WI@4pm @Ravenwood, Eagleville,Stewarts Creek, and BA
Round 1
138
01/21
W
FOR 0-0
R. Owens
Red Bank
2023 Soddy Daisy Varsity Showdown
Placement Matches (16 Man)
138
01/21
L
MD 18-4
C. Wilson
Walker Valley
2023 Soddy Daisy Varsity Showdown
Round 4 (16 Man)
138
01/21
L
MD 13-4
J. Downs
Lacey Township
Quad at Colts Neck
Round 1
126
01/21
W
DEC 16-13
M. Anderson
Manchester Township
Quad at Colts Neck
Round 1
126
01/21
L
DEC 7-4
G. Grant
Manalapan
Quad at Colts Neck
Round 1
126
01/21
W
MD 15-4
c. Bull
Soddy Daisy
2023 Soddy Daisy Varsity Showdown
Round 3 (16 Man)
138
01/21
W
MD 11-3
C. Bridgman
Chattanooga Christian School
2023 Soddy Daisy Varsity Showdown
Round 2 (16 Man)
138
01/21
W
MD 15-6
B. Lawson
Notre Dame
2023 Soddy Daisy Varsity Showdown
Round 1 (16 Man)
138
01/20
L
DEC 9-3
A. Donelson
Brentwood
Brentwood @ Ravenwood
Round 1
145
01/18
W
F 4-3 1:58
J.
Independence
Ravenwood @ Independence
Round 1
145
01/14
L
MD 15-3
A. Caponegro
Monroe Township
Quad @ Howell: Monroe, Hightstown & Colts Neck
Round 1
126
01/14
L
DEC 7-4
A. Donelson
Brentwood
2023 GP West Bruin Invitational
Semis & 3rd WB (16 Man)
145
01/14
W
F 13-2 3:31
W. Gowen
Memphis University School
2023 GP West Bruin Invitational
2nd Wrestleback (16 Man)
145
01/14
L
F 2-0 1:08
t. meyers
Wilson Central
2023 GP West Bruin Invitational
Quarters & 1st WB (16 Man)
145
01/14
W
MD 15-4
S. Frank
Fairview
2023 GP West Bruin Invitational
Round 1 (16 Man)
145
01/13
L
F 5-0 1:45
B. Wittman
Franklin
Ravenwood @ Franklin
Round 1
145
01/11
W
TF 16-0 5:51
M. Munson
Centennial
Centennial @ Ravenwood
Round 1
145
01/09
L
DEC 7-0
J. Bowers
Point Pleasant Beach Hs
Brick Township Quad
Champ. Round 1
132
01/07
L
Replay
DEC 10-3
C. Voiles
McCallie
Johnny Drennan 85 Memorial
Consi. 2/4
145
01/07
W
Replay
F 2-0 1:54
J. Gentry
Bradley Central
Johnny Drennan 85 Memorial
Consi 1/3 Aux
145
01/06
L
Replay
MD 13-3
S. Robles
Clarksville
Johnny Drennan 85 Memorial
Round of 32 and Consi 1 (64)
145
01/06
W
Replay
MD 11-0
G. Davis
St. George
Johnny Drennan 85 Memorial
Round of 64
145
01/06
L
F 0-0 3:06
J. Nicuwimer
Oakland
Ravenwood @ Oakland
Round 1
145
01/04
W
F 10-0 1:35
D. Caidcedo
John Overton
WI@4pm Overton with Northwest
Round 1
145
01/03
W
MD 13-2
K. Corkean
Northwest
WI@4pm Overton with Northwest
Round 1
145
11/12
W
F 10-2 2:22
L. Khanthavong
Hillwood
Nolensville Knights Tournament
Round 3 (4 Man)
140-143
11/12
W
DEC 3-0
P. Brew
Summit
Nolensville Knights Tournament
Round 2 (4 Man)
140-143
11/12
W
TF 16-0 3:42
J. Sanders
Centennial
Nolensville Knights Tournament
Round 1 (4 Man)
140-143
11/05
W
F 12-1 1:52
R. Moore
Beech Senior
Indy Preseason Tournament 2022
Round 3 (4 Man)
142-148
11/05
W
TF 17-2 1:53
A. Turpin
Independence
Indy Preseason Tournament 2022
Round 2 (4 Man)
142-148
11/05
W
TF 16-1 2:34
V. Sullivan
Page
Indy Preseason Tournament 2022
Round 1 (4 Man)
142-148
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024