Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 25-27, 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
May 25-26, 1:00 PM UTC
U16 and Junior FS and GR State 2024
May 25, 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
May 25, 3:00 PM UTC
CUSAW 2024 Freestyle and Greco State Cha
May 25-26, 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 25, 4:00 PM UTC
Mark Halvorson Memorial (2024)
May 26, TBD
U16 and Junior Greco State 2024
May 31-Jun 2 · Resumes Friday at 11:56 AM UTC
CAUSA FS/GR State
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Abram Davidson
Results
Videos
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Jacksonville
Jacksonville (H.S.)
Jacksonville HS
Patton Trained
Tolono (UNITY)
Tolono (Unity)
Tolono (unity)
Tolono Unity
Unity
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/10
L
DEC 7-5 SV
A. Arroyo
Grant
IWCOA FroshSoph & Girls 2024 State
Placement
165
03/10
W
Replay
DEC 4-1
J. Mensendike
Lena Winslow
IWCOA FroshSoph & Girls 2024 State
Quarters
165
03/09
W
Replay
F 0-0 1:00
D. Silzer
Lockport
IWCOA FroshSoph & Girls 2024 State
Round of 16 (Mat 1-6)
165
03/03
W
F 8-2 1:00
S. Manson
Gibson City
IWCOA 2024 C Sect Heyworth
Semis (R2 RR)
165
02/23
L
Replay
DEC 9-8
L. Thies
Roxana
IHSA Dual Team State Finals
Quarterfinals (8 Team)
157
02/21
L
DEC 8-4
C. Daugherty
Peoria (Notre Dame)
IHSA 1A Team Sectional @ LeRoy
Semifinals (4 Team)
157
02/10
L
DEC 3-1
A. Larkin
Hoopeston (H. Area)
IHSA 1A Sectional @ Stanford (Olympia)
4th Wrestleback (16 Man)
157
02/10
L
DEC 1-0
E. Burns
Aledo (Mercer County)
IHSA 1A Sectional @ Stanford (Olympia)
Semis & 3rd WB (16 Man)
157
02/10
W
DEC 5-2
J. Thompson
Camp Point (Central)
IHSA 1A Sectional @ Stanford (Olympia)
Quarters & 1st WB (16 Man)
157
02/03
W
DEC 6-4
A. Larkin
Hoopeston (H. Area)
IHSA 1A Regional @ Tolono (Unity)
Placement Matches
157
02/03
W
F 8-2 3:40
L. Thoms
Clinton
IHSA 1A Regional @ Tolono (Unity)
Semis and WB3
157
02/03
W
F 2-0 1:11
B. Archer
Decatur (Unity Christian)
IHSA 1A Regional @ Tolono (Unity)
Quarters and WB1
157
01/29
L
F 0-0 5:50
R. Peavler
Shelbyville
Shelbyville, Clinton, Bismarck-Henning, Unity
Round 1
157
01/25
W
F 2-0 3:34
G. Ridings
Monticello
Quad at Monticello with Oakwood, Bismarck, and Unity
Round 1
157
01/20
L
DEC 9-4
R. Gulmatico
Arrowhead
OPRF Huskie Freshman & Varsity Invite
Placement Matches (16 Man)
157
01/20
W
F 2-0 1:33
R. Ludwig
Midland HS
OPRF Huskie Freshman & Varsity Invite
Semis & 3rd WB (16 Man)
157
01/20
W
DEC 7-4
I. Davies
Oak Park (O.P.-River Forest)
OPRF Huskie Freshman & Varsity Invite
Quarters & 1st WB (16 Man)
157
01/17
W
F 11-1 5:14
B. Brooks
Pontiac
Illini Prairie Conference Duals
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
157
01/17
W
MD 11-3
D. SWISHER
St Joe
Illini Prairie Conference Duals
Finals (8 Team)
165
01/11
W
F 4-0 1:59
j. robertson
Champaign (Centennial)
Tri vs Centennial & Danville
Round 1
157
01/06
L
DEC 1-0
H. Daniel
OAK FOREST
XLVIII Sycamore Invitational
Championship 3rd Place
157
01/06
L
DEC 15-9
T. Fulton
Wheaton (NORTH)
XLVIII Sycamore Invitational
Championship Semifinals
157
01/06
W
DEC 8-3
A. Schuldt
McHENRY
XLVIII Sycamore Invitational
Championship Quarterfinals
157
01/06
W
F 2-0 1:33
M. Brannigan
HAMPSHIRE
XLVIII Sycamore Invitational
Round 3 (24 Man)
157
01/06
W
F 2-0 1:22
M. Lynn
ROCHELLE
XLVIII Sycamore Invitational
Round 1
157
01/04
L
DEC 6-4
B.
Fithian (Oakwood)
Fithian (Oakwood) vs. Tolono (Unity)
Round 1
157
01/04
W
F 1-0 2:42
K. Becker
Mt. Zion
Tolono (Unity) @ Mt. Zion
Round 1
157
12/29
W
F 2-0 0:18
H. Hoehner
Anna Jonesboro
ABE`s Rumble
Placement (16 Team)
157
12/29
W
F 8-0 3:00
M. Minor
Benton
ABE`s Rumble
Semis & WB (16 Team)
157
12/29
W
F 2-0 1:11
W. Melick
El Paso-Gridley
ABE`s Rumble
Round 4 (6 Team)
157
12/29
W
F 2-0 0:31
A. Mustafa
Vandalia
ABE`s Rumble
Champ Round 1 (16 Team)
157
12/29
W
F 2-0 0:57
G. Moriconi
Sacred Heart Griffin
ABE`s Rumble
Round 1 (6 Team)
157
12/29
W
F 2-0 1:30
E. Waugh
Stillman Valley
ABE`s Rumble
Round 1 (32 Team)
157
12/29
W
F 8-0 3:12
C. Cotner
Petersburg PORTA
ABE`s Rumble
Round 2 (6 Team)
157
12/12
W
F 0-0 5:34
J. Morris
Paducah Tilghman
Neal Wilson Invite
Round 1
165
12/12
W
F 0-0 0:37
L. Morton
Wood River (East Alton-W.R.)
Neal Wilson Invite
Round 1
157
12/12
L
F 10-3 4:30
T. Nichols
Caldwell County
Neal Wilson Invite
Round 1
157
12/12
W
MD 9-1
B. Butler
Harrisburg JV
Neal Wilson Invite
Round 1
157
12/11
W
DEC 7-5
C. Goodwin
Caldwell County
Neal Wilson Duals
Round 1
165
10/14
W
MD 13-5
B. Lewis
AWA Ice
2023 WI Wrestle Duals
Round 2 (4 Team)
159
10/14
L
MD 11-1
I. Guerrero
AWA Blizzard
2023 WI Wrestle Duals
Round 3 (4 Team)
159
10/14
W
F 4-0 3:51
C. Smith
AWA Freeze
2023 WI Wrestle Duals
Finals (8 Team)
159
10/14
L
F 5-0 3:46
M. Astacio
Relentless TC 2
2023 WI Wrestle Duals
Round 1 (4 Team)
166
10/14
W
F 6-1 2:46
R. Johnston
Team Misfits
2023 WI Wrestle Duals
Quarterfinals (8 Team)
159
10/14
L
F 2-2 3:50
C. Bauer
TWA
2023 WI Wrestle Duals
Semis & 1st Wrestleback (8 Team)
159
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
05/21
L
Replay
DEC 2-1
J. Heath
IL
2023 USAW Central Regional Champ - GR
Placement
160
05/21
L
Replay
DEC 4-1
M. Gregory
OH
2023 USAW Central Regional Champ - GR
Round 9
160
05/21
L
Replay
TF 8-0 0:37
E. Esguerra
OH
2023 USAW Central Regional Champ - GR
Round 8 SF
160
05/21
W
Replay
DEC 11-5
B. McKune
KY
2023 USAW Central Regional Champ - GR
Round 6 QF
160
05/21
W
Replay
DEC 4-3
R. Baker
OH
2023 USAW Central Regional Champ - GR
Round 4
160
04/01
W
Replay
DEC 3-2
R. Gonzales
TX
2023 USA Wrestling Folkstyle Nationals
Round 8 - QF
158-166
04/01
W
Replay
TF 15-0 3:04
W. Redman
AR
2023 USA Wrestling Folkstyle Nationals
Round 6
158-166
04/01
W
Replay
F 6-0 4:56
M. Hamm
IA
2023 USA Wrestling Folkstyle Nationals
Round 4
158-166
03/31
L
Replay
DEC 11-4
Q. Attebury
MO
2023 USA Wrestling Folkstyle Nationals
Rd 7
170
03/31
L
Replay
F 5-0 5:41
B. Hendricks
IA
2023 USA Wrestling Folkstyle Nationals
Round 4
170
03/12
L
Replay
DEC 5-2
H. Rydwelski
Naperville Central
IWCOA FroshSoph 2023 State
Placement
170
03/12
L
Replay
DEC 5-3
K. Bye
Bloomington
IWCOA FroshSoph 2023 State
Consi. 5/3 vs. Semis
170
03/12
W
Replay
DEC 10-4
M. Plumb
St. Charles North
IWCOA FroshSoph 2023 State
Consi Quarters
170
03/12
L
Replay
F 5-3 4:20
K. Hibbard
Clinton
IWCOA FroshSoph 2023 State
Quarters
170
03/11
W
Replay
DEC 11-6
G. Tate
Sterling
IWCOA FroshSoph 2023 State
Round of 16 (Mat 1-6)
170
03/11
W
Replay
MD 15-2
E. Suarez
Palatine
IWCOA FroshSoph 2023 State
Round of 32
170
03/04
W
DEC 7-2
C. Hughey
Trico
IWCOA 2023 S Sect Granite City
Round 6
170
03/04
W
DEC 10-6
J. Riley
Belleville West
IWCOA 2023 S Sect Granite City
Round 4
170
03/04
W
DEC 10-7
E. Hofmeister
Belleville West
IWCOA 2023 S Sect Granite City
Round 2
170
02/02
W
F 0-0
N.
Collinsville
Jacksonville (H.S.) @ Collinsville
Round 1
160
02/02
W
MD 13-1
C. Karun
Normal (University)
Jacksonville (H.S.) @ Normal (University)
Round 1
170
01/28
W
F 0-0 1:37
E. Thompson
Pittsfield
Quincy Notre Dame
Placement Matches (16 Man)
160
01/28
W
F 0-0 1:34
T. McCue
Chatham glenwood
Quincy Notre Dame
Semis & 3rd WB (16 Man)
160
01/28
W
F 0-0 0:21
T. Markley
Palmyra
Quincy Notre Dame
2nd Wrestleback (16 Man)
160
01/28
L
DEC 9-3
J. Cloud
Edwardsville
Quincy Notre Dame
Quarters & 1st WB (16 Man)
160
01/28
W
F 0-0 0:19
C. Creviston
ISVI - Coop
Quincy Notre Dame
Round 1 (16 Man)
160
01/19
W
F 2-0 1:30
i. lYNCH
Quincy (Notre Dame)
Jacksonville (H.S.) @ Quincy (Notre Dame)
Round 1
160
01/18
W
F 2-0 0:38
H. Maymi
Macomb
Jacksonville (H.S.) @ Macomb
Round 1
170
01/17
W
F 0-0
W. Rapacz
Springfield (Sacred Heart-Griffin)
Jacksonville (H.S.) @ Springfield (Sacred Heart-Griffin)
Round 1
170
01/14
L
DEC 16-9
C. Hoge
Macomb
Quincy Invitational
Medals
160
01/14
L
F 7-0 1:48
O. Uppinghouse
Quincy Senior
Quincy Invitational
Semis & WB (16 Man)
160
01/14
W
F 8-8 3:47
J. Miller
Quincy Notre Dame
Quincy Invitational
Quarters & WB (16 Man)
160
01/14
W
F 3-5 2:44
P. Osmoe
Roxana
Quincy Invitational
Champ Round 1 (16 Man)
160
01/13
L
F 0-0
K. Harris
Springfield (H.S.)
Jacksonville (H.S.) @ Springfield (H.S.)
Round 1
170
01/06
L
MD 10-2
C. Griffin
Camp Point (Central)
Camp Point (Central) @ Jacksonville (H.S.)
Round 1
160
01/04
W
F 2-0 0:33
N.
Collinsville
Jacksonville (H.S.) @ Collinsville
Round 1
160
12/13
W
F 4-0 3:17
J. Doe
Taylorville
Taylorville/Lincoln
Round 1
170
12/13
L
DEC 6-0
D. McConnell
Lincoln
Taylorville/Lincoln
Round 1
170
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020