Today · 12:00 PM UTC
NHSCA National Duals
Today · 1:00 PM UTC
U16 and Junior FS and GR State 2024
Today · 3:00 PM UTC
Heroes Conquest
Mar 23-Dec 31 · Resumes Thursday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
Today · 4:00 PM UTC
Mark Halvorson Memorial (2024)
Today · 4:00 PM UTC
Canadian U23 Champs & World Team
May 26, TBD
U16 and Junior Greco State 2024
May 31-Jun 2, 2:00 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2, 11:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Jun 1-2, 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Jun 1, 12:00 PM UTC
TESTING TOURNAMENT
Jun 1-2, 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
Eric Hoselton
Results
Videos
High School Results
High School
High School
International
Youth
Other
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
LWWC
Lincoln-Way Central
Lincoln-Way WC
Lincoln-Way Wrestling Club
New Lenox (LINCOLN-WAY CENTRAL)
New Lenox (Lincoln-Way Central)
Thunderbirds
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
04/28
L
F 8-4 1:23
T. Curtin
Askren Wrestling Academy-Madison
2024 IL Freestyle Club Cup
Placement Matches (16 Team)
120
03/03
W
F 4-0 2:12
R. Williams
Homewood Flossmoor
IWCOA 2024 SC Sect Thornton
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
03/03
L
F 5-2 3:58
J. Strezo
Lincolnway West
IWCOA 2024 SC Sect Thornton
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
02/25
L
DEC 2-1
A. DuRell
Plainfield North
IWCOA 2024 SC Reg Joliet West
1st & 3rd (16 Man)
120
02/25
W
F 0-0 0:53
J. Pedrosa
Joliet West
IWCOA 2024 SC Reg Joliet West
4th Wrestleback (16 Man)
120
02/25
W
TF 16-1 4:58
D. Montoya
Joliet West
IWCOA 2024 SC Reg Joliet West
Semis & 3rd WB (16 Man)
120
02/25
L
DEC 10-3
A. DuRell
Plainfield North
IWCOA 2024 SC Reg Joliet West
Quarters & 1st WB (16 Man)
120
02/10
L
F 4-0 2:31
B. Glynn
New Lenox (Lincoln-Way West)
IHSA 3A Sectional @ Quincy (Sr.)
Semis & 3rd WB (16 Man)
106
02/10
W
F 2-0 0:47
J. Schadegg
Belleville (East)
IHSA 3A Sectional @ Quincy (Sr.)
2nd Wrestleback (16 Man)
106
02/10
L
F 10-1 3:43
R. Seibel
Belleville (West)
IHSA 3A Sectional @ Quincy (Sr.)
Quarters & 1st WB (16 Man)
106
02/09
W
F 2-0 0:32
B. Trickey
East Moline (United)
IHSA 3A Sectional @ Quincy (Sr.)
Round 1 (16 Man)
106
02/03
W
DEC 7-4
J. Donnelly
Tinley Park (Andrew)
IHSA 3A Regional @ Richton Park (Rich Township)
Placement Matches
106
02/03
W
F 5-0 1:44
G. Matariyeh
Frankfort (Lincoln-Way East)
IHSA 3A Regional @ Richton Park (Rich Township)
Consi Semis
106
02/03
L
F 5-2 3:40
B. Glynn
New Lenox (Lincoln-Way West)
IHSA 3A Regional @ Richton Park (Rich Township)
Semis and WB3
106
02/03
W
F 2-0 0:25
J. Smith
Bradley (B.-Bourbonnais)
IHSA 3A Regional @ Richton Park (Rich Township)
Quarters and WB1
106
01/20
L
DEC 9-6
J. Churnovic
Lockport (Twp.)
2023-24 SWSC Tom Lahey Wrestling Tournament
Placement (10 Man)
106
01/20
W
F 10-0 2:57
J. Corral
Palos Hills (Stagg)
2023-24 SWSC Tom Lahey Wrestling Tournament
Semis & WB (10 Man)
106
01/20
L
F 4-1 1:44
R. Hayes
Sandburg
2023-24 SWSC Tom Lahey Wrestling Tournament
Semis & WB (10 Man)
106
01/20
W
F 2-0 0:43
C. Parks
Bradley Bourbonnais
2023-24 SWSC Tom Lahey Wrestling Tournament
Quarters (10 Man)
106
01/20
W
F 2-0 0:43
C. Parks
---
SWSC
Round 1
106
01/20
W
F 10-0 2:59
J. Corral
---
SWSC
Round 1
106
01/20
L
DEC 9-6
J. Churnovic
---
SWSC
Round 1
106
01/20
L
F 4-1 1:44
R. Hayes
---
SWSC
Round 1
106
01/18
W
F 0-0
D. Horvath
Buffalo Grove
Lincoln Way Central Varsity Quad 01/06/24
Round 1
106
01/13
L
DEC 4-3
B. Glynn
New Lenox (Lincoln-Way West)
Illini Classic 2024
Placement Matches (32 Man)
106
01/13
L
DEC 11-8
R. Long
Niles (Notre Dame)
Illini Classic 2024
6th Wrestleback (32 Man)
106
01/13
W
F 3-2 2:07
K. Potter
St. Charles (East)
Illini Classic 2024
Semis & 5th WB (32 Man)
106
01/13
W
F 7-0 1:14
M. Gonzalez
Riverside (R.-Brookfield)
Illini Classic 2024
4th Wrestleback (32 Man)
106
01/13
L
F 11-1 4:37
A. Garza
Clovis
Illini Classic 2024
Quarters & 3rd WB (32 Man)
106
01/13
W
F 2-0 1:01
K. Potter
St. Charles (East)
Illini Classic 2024
Round 2 Champ & WB (32 Man)
106
01/06
W
F 0-0
D. Horvath
Buffalo Grove
Lincoln Way Central Varsity Quad (Moline, Antioch, and Buffalo Grove)
Round 1
106
01/06
L
MD 11-2
J. Smith
Antioch
Lincoln Way Central Varsity Quad (Moline, Antioch, and Buffalo Grove)
Round 1
106
01/06
W
F 0-0 0:31
M. Hamad
Oak Lawn (Richards)
LWC Varsity Quad(Wheeling, Maine West, Richards)
Round 1
106
01/06
W
F 2-0
L. Knobloch
Moline (H.S.)
Lincoln Way Central Varsity Quad (Moline, Antioch, and Buffalo Grove)
Round 1
106
01/05
W
DEC 13-10
A. Beedon
Naperville (North)
LWC Varsity Quad (Naperville North, Bradley, Round Lake)
Round 1
106
12/30
W
F 2-0 1:26
C. Chester
East Peoria
Floyd Bee Memorial Holiday Tournament
Placement (32 Man)
106
12/30
L
F 8-0 1:56
J. Soney
Normal Community
Floyd Bee Memorial Holiday Tournament
Semis & WB (32 Man)
106
12/29
W
MD 9-1
C. Bosak
DePaul Prep
Floyd Bee Memorial Holiday Tournament
Quarters & WB (32 Man)
106
12/29
W
F 10-1 2:50
K. Wallace
Chatham-Glenwood
Floyd Bee Memorial Holiday Tournament
Round 2 Champ (32 Man)
106
12/29
W
F 17-3 2:56
B. Lusch
East Peoria
Floyd Bee Memorial Holiday Tournament
Round 1 (32 Man)
106
12/27
W
F 0-0 3:34
D. Perez
Wheeling
LWC Varsity Quad(Wheeling, Maine West, Richards)
Round 1
106
12/16
L
Replay
F 1-9 2:51
C. Abordo
HUNTLEY
35th Annual Al Dvorak Invitational
WB 3rd Round
106
12/16
W
Replay
MD 10-0
D. Bilhorn
MILTON (WI)
35th Annual Al Dvorak Invitational
WB 2nd Round
106
12/16
W
Replay
F 8-4 3:23
K. Potter
St. Charles (EAST)
35th Annual Al Dvorak Invitational
Second Round, WB 1st Round
106
12/16
L
Replay
F 8-2 3:22
J. Hemmila
Wilmette (LOYOLA)
35th Annual Al Dvorak Invitational
First Round, WB Prelim
106
12/07
L
MD 10-2
J. Theis
Frankfort (Lincoln-Way East)
New Lenox (Lincoln-Way Central) @ Frankfort (Lincoln-Way East)
Round 1
113
12/02
L
F 4-0 3:28
J. Soney
Normal (Community)
McLaughlin Classic
Round 5 (Place Bouts)
106
12/02
W
F 7-0 3:04
D. Henry
Flossmoor (Homewood-F.)
McLaughlin Classic
Placement Matches (8 Man)
106
12/02
W
TF 15-0 5:16
J. Corral
Palos Hills (Stagg)
McLaughlin Classic
Round 3 (Quarters & 2nd WB`s)
106
12/02
W
F 9-2 1:27
J. Becker
Deerfield (H.S.)
McLaughlin Classic
Round 2 (Champ R2 & 1st WB`s)
106
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/11
L
Replay
F 2-0 3:57
K. Judycki
Southside Outlaws WC
2023 IKWF State Championships
Champ Quarters & Consolation 2nd Round
103
03/10
W
Replay
DEC 7-5
J. Pearson
Fox Valley WC
2023 IKWF State Championships
Consolation First Round
103
03/10
L
Replay
DEC 9-5
J. Agnew
Murphysboro Wrestling
2023 IKWF State Championships
Championship Preliminary
103
01/15
L
DEC 6-4
J. Moore
Hobart
2023 Crown Point Folkstyle OPEN (K-8)
Placement Matches (8 Man)
97-101
01/15
W
F 2-0 0:33
M. Talbert
Boone Grove Wolves Wrestling C
2023 Crown Point Folkstyle OPEN (K-8)
Semis & 1st WB (8 Man)
97-101
01/15
L
F 8-1 3:15
C. Campo
Vittum Cats
2023 Crown Point Folkstyle OPEN (K-8)
Quarterfinals (8 Man)
97-101
01/07
L
DEC 4-0
W. Grafton-Hodgetts
Region Wrestling Academy
THE Midwest Classic
Quarters & 1st WB (16 Man)
103
01/07
L
MD 14-0
M. Swartz
Storm youth wrestling
THE Midwest Classic
Round 1 (16 Man)
103
12/31
W
F 2-0 0:32
K. Wood
Reed Custer Jr Panthers
Betty Martinez Memorial Tournament
Final Round
100-106
12/31
W
F 6-0 1:25
V. Covarrubias
Caravan Kids
Betty Martinez Memorial Tournament
Round 2
100-106
12/31
L
F 8-0 2:08
N. Marchese
Crystal Lake
Betty Martinez Memorial Tournament
Round 1
100-106
Related Content
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024
RMN Events
Nov 18, 2020