Mar 23-Dec 31 · Resumes Monday at 3:00 PM UTC
FloWrestling Radio Live
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 1:30 PM UTC
U23 Nationals and U20 World Team Trials
May 31-Jun 2 · Resumes Today at 2:00 PM UTC
Southern Plains Regional Championships
Today · 12:00 PM UTC
Spartan Nationals
Today · 3:00 PM UTC
CAUSA FS/GR State
Jun 6-9, 8:30 AM UTC
Ranking Series #2
Jun 8-9, 12:30 PM UTC
2024 Ultimate Boys Freestyle Duals
Jun 12-15, 12:00 PM UTC
14U National Duals
Jun 12-15, 3:00 PM UTC
16U National Duals
Jun 15, 2:00 PM UTC
2024 Summer Nationals
Jun 19-22, 2:00 PM UTC
Air Force Special Warfare JR Nationals
Jun 20-22, 1:00 PM UTC
Girls National Duals 14U & 16U: GR/WFS
Jun 21-26, 12:00 PM UTC
AAU Scholastic Duals
Jun 22, 10:10 PM UTC
Melee Til Midnight
Jun 24-Jul 7, 8:00 AM UTC
U17 & U20 European Championships
Schedule
Schedule
FloWrestling Logo
FloWrestling Logo
Watch
Search
Log In
SIGN UP
Schedule
Search
SIGN UP
Watch
News
Schedule
Brackets
Rankings
Athletes
Results
Favorite
George Hammell
Results
Videos
High School Results
High School
High School
International
Season
2023-2024
2022-2023
Team Name
Brighton
Brighton Wrestling Club
2023-2024
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
01/19
W
MD 12-3
J. Yeates
Highland
Highland @ Brighton
Round 1
144
01/17
L
DEC 11-9 SV
C. Vandewark
Herriman
Herriman @ Brighton
Round 1
144
01/13
L
F 5-0 1:25
A. Saunders
Kearns
Redhawks Rumble JV
Cons. Round 2
144
01/12
W
F 11-3 4:15
V. Geiger
Ogden
Redhawks Rumble JV
Quarters & WB (32 Man)
144
01/12
L
F 4-5 3:21
C. Benson
Granger
Redhawks Rumble JV
Champ. Round 2 (32 Man)
144
01/12
L
F 4-11 4:00
T. Evans
Alta
Brighton @ Alta
Round 1
157
12/07
L
F 5-0 2:25
S. Woerkom
Lone Peak
Lone Peak @ Brighton
Round 1
150
11/21
W
F 2-0 1:13
E. Richmond
Highland
Turkey Brawl JV
Round 2 (4 Team)
150
11/21
L
F 2-0 1:57
B. Johnson
Fremont
Turkey Brawl JV
Round 3 (3 Team)
150
2022-2023
DATE
W/L
REPLAY
RESULT
OPPONENT
OPP. TEAM
EVENT
RND.
WT.
03/25
W
FOR 0-0
B. Weekes
SkyView Wrestling
Weber Freestyle tournament
Round 3 (4 Man)
129-132
03/25
L
TF 11-0 1:06
K. Nordmann
Fremont Wrestling Club
Weber Freestyle tournament
Round 2 (4 Man)
129-132
03/25
L
F 13-8 3:46
J. Ona
Ridgeline Riverhawks
Weber Freestyle tournament
Round 1 (4 Man)
129-132
03/11
L
Replay
F 2-0 0:48
D. Thompson
Flathead High School Wrestling
Intermountain Warrior Challenge
Round 3 32 man
132
03/11
L
Replay
F 7-0 2:30
T. Poulsen
North Sanpete Hawk Wrestling
Intermountain Warrior Challenge
Round 1 32 man
132
02/13
L
Replay
F 4-1 2:48
N. Lowe
Cyprus
Utah JV State
Round 4 Champ (rd 32) & WB
129
02/13
L
Replay
F 2-0 1:25
C. Workman
Skyridge
Utah JV State
Round 2 Champ & WB
129
01/20
L
MD 11-3
F. Golub
Highland
Brighton @ Highland
Round 1
126
01/13
W
F 4-1 1:03
L. Pipes
Murray
Murray @ Brighton
Round 1
126
01/07
L
DEC 6-0
N. Collins
Brighton
2023 Best of the West - JV
2nd Wrestleback (32 Man)
126
01/06
L
F 2-2 1:11
J. Urbaez
Taylorsville
2023 Best of the West - JV
Round 1 (32 Man)
126
Related Content
May 24, 2022
2024-2025 Early NCAA Lineup Looks
May 17, 2024
Greatest Pins
May 2, 2024
2004 Women's Freestyle Athens Olympic Games
May 14, 2024
David Taylor Oklahoma State Press Conference
May 10, 2024